Dorman DOR-B6445RD Suspension Ball Joint
Features:
- Upgraded direct replacement – this ball joint is designed to match the fit of the OE design in specified severe-duty applications and is engineered for improved durability
- Durable construction – designed and manufactured to strict specifications for reliable performance and to offer the best choice for replacing a failed original ball joint on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by a team of chassis product engineering and manufacturing experts in the United States and more than a century of automotive experience
- No-compromise construction – specifically designed for vehicles used for off-road work, heavy hauling or towing and other tough commercial applications where readiness for duty is required
- Upgraded direct replacement – this ball joint is designed to match the fit of the OE design in specified severe-duty applications and is engineered for improved durability
- Trustworthy quality – backed by a team of chassis product engineering and manufacturing experts in the United States and more than a century of automotive experience
- No-compromise construction – specifically designed for vehicles used for off-road work, heavy hauling or towing and other tough commercial applications where readiness for duty is required
- Durable construction – designed and manufactured to strict specifications for reliable performance and to offer the best choice for replacing a failed original ball joint on specified vehicles
Product Video – YouTube Product Video – YouTube Product Video – YouTube Product Video – YouTube
Need a no-compromise replacement ball joint for a hardworking vehicle? Dorman RD chassis products are engineered specifically for severe-duty service applications. The RD on the packaging for this exclusive line of components stands for “rugged duty.” That includes vehicles that must reliably perform in off-road work, heavy hauling, towing and other grueling conditions. The RD line is also ideal for emergency vehicles that require maximum reliability, like ambulances and off-road rescue trucks. RD ball joint housings are made of quenched and tempered steel and finished with an exclusive protective coating, resulting in a more durable and corrosion-resistant part. Necessary hardware is included and also features a corrosion-resistant coating. Where applicable, to streamline installation and help ensure that lubrication stays where it has to be, we pre-load every joint with premium grease in specially-designed grease boots with molded-in standoffs. With regular maintenance, RD steering and suspension parts are designed and manufactured to outperform and outlast anything else anything else in the automotive aftermarket. When vehicle downtime is not an option, this ball joint is a great choice to replace failed original equipment on specified vehicles.
Need a no-compromise replacement ball joint for a hardworking vehicle? Dorman RD chassis products are engineered specifically for severe-duty service applications. The RD on the packaging for this exclusive line of components stands for “rugged duty.” That includes vehicles that must reliably perform in off-road work, heavy hauling, towing and other grueling conditions. The RD line is also ideal for emergency vehicles that require maximum reliability, like ambulances and off-road rescue trucks. RD ball joint housings are made of quenched and tempered steel and finished with an exclusive protective coating, resulting in a more durable and corrosion-resistant part. Necessary hardware is included and also features a corrosion-resistant coating. Where applicable, to streamline installation and help ensure that lubrication stays where it has to be, we pre-load every joint with premium grease in specially-designed grease boots with molded-in standoffs. With regular maintenance, RD steering and suspension parts are designed and manufactured to outperform and outlast anything else anything else in the automotive aftermarket. When vehicle downtime is not an option, this ball joint is a great choice to replace failed original equipment on specified vehicles.
Attributes:
| Ball Joint Installed | Yes |
| Bolts/Studs Included | Yes |
| Bushing Included | No |
| Housing Press Fit Diameter | 58.5 mm |
| Package Contents | 1 Ball Joint |
| Package Contents | 1 Castle Nut |
| Package Contents | 1 Cotter Pin |
| Package Contents | 1 Zerk Fitting |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Bushings Included | No |
| Suspension Grade Type | Premium |
| Grease Fitting Included | No |
| Stud Thread Diameter | 16 |
| Maximum Outside Diameter | 61 |
| Mounting Hole Quantity | 0 |
| Mounting Type | Press-In |
| Adjustable | No |
| Height | 85.03 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Type | Threaded |
| Width | 59 |
| Color | Grey |
| Material | Steel |
| Cotter Pin Hole | Yes |
| Material | Steel |
| Length | 111 |
| Color | Grey |
| Width | 59 |
| Type | Threaded |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 85.03 |
| Adjustable | No |
| Bolts/Studs Included | Yes |
| Bushing Included | No |
| Housing Press Fit Diameter | 58.5 mm |
| Package Contents | 1 Ball Joint |
| Package Contents | 1 Castle Nut |
| Package Contents | 1 Cotter Pin |
| Package Contents | 1 Zerk Fitting |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Mounting Type | Press-In |
| Mounting Hole Quantity | 0 |
| Maximum Outside Diameter | 61 |
| Stud Thread Diameter | 16 |
| Grease Fitting Included | No |
| Suspension Grade Type | Premium |
| Bushings Included | No |
| Dust Boot Included | Yes |
| Cotter Pin Hole | Yes |
| Washers Included | No |
| Nuts Included | Yes |
| Greaseable | Yes |
| Bushing Quantity | 0 |
| Washers Included | No |
| Nuts Included | Yes |
| Greaseable | Yes |
| Bushing Quantity | 0 |
| Bearing Material | Metal |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Attachment Type | Taper |
| 9215 | 1.5 |
| 9213 | 27.2 |
| 9212 | 22 |
| 9211 | 2 |
| 9210 | Yes |
| 9209 | No |
| 9204 | No |
| 9090 | Polychloroprene |
| 4966 | 35.5 |
| 2827 | No |
| 2381 | Yes |
| 2334 | Yes |
| 881 | Taper |
| 839 | 12 mm |
| Dust Boot Included | Yes |
| 839 | 12 mm |
| 881 | Taper |
| 2334 | Yes |
| 2381 | Yes |
| 2827 | No |
| Length | 111 |
| 4966 | 35.5 |
| 9090 | Polychloroprene |
| 9204 | No |
| 9209 | No |
| 9210 | Yes |
| 9211 | 2 |
| 9212 | 22 |
| 9213 | 27.2 |
| 9215 | 1.5 |
| Attachment Type | Taper |
| Bearing Material | Metal |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Cadillac | DTS | 2006 to 2011 |
| Cadillac | DeVille | 1997 to 2005 |
| Cadillac | Escalade | 2000 to 2000 |
| Chevrolet | C1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | C1500 | 1988 to 2002 |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | C3500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | C35 | 1994 to 2000 |
| Chevrolet | Cargo Van | 1997 to 2000 |
| Chevrolet | Express 1500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | Express 2500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | Express 3500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | G30 | 2001 to 2002 |
| Chevrolet | Silverado | 1995 to 1999 |
| Chevrolet | Suburban 1500 | 1995 to 1999 |
| Chevrolet | Tahoe | 1995 to 2000 |
| GMC | C1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | C1500 | 1988 to 1999 |
| GMC | C2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | C2500 | 1988 to 2000 |
| GMC | C3500 | 1988 to 2000 |
| GMC | Savana 1500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Savana 2500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Savana 3500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Yukon | 1995 to 1999 |
Reviews
There are no reviews yet.