Dorman DOR-D1072PR Steering Tie Rod End
Features:
- Durably designed – factory-sealed and precision-forged housing resists future corrosion
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
- Reliably engineered – built to decrease wear rate and ensure overall strength
- Trustworthy replacement – this steering tie rod end assembly directly replaces the original equipment on specific vehicle applications
This steering tie rod end directly replaces the original equipment tie rod on specific vehicle applications. It has undergone an industry-leading evaluation process to ensure smooth, safe operation.
Attributes:
| End 2 Gender | Male |
| End 1 Gender | Male |
| End 1 Thread Diameter | 22 |
| Material | Steel |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Bolts Included | No |
| 9091 | Steel |
| Housing Material | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Adjustable | Yes |
| Height | 49.5 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
| Width | 46 |
| Color | Black |
| 9090 | Polychloroprene |
| Length | 110 |
| Head Drive Type | Star |
| 881 | Taper |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Pre-greased | Yes |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| 705 | Regular |
| 36 | 22 |
| Type | Straight |
| Weight | 3.78 lb |
| Outside Diameter | 22 mm |
| End 2 Thread Diameter | 14 |
| Dust Boot Included | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | F-250 | 1985 to 1994 |
Reviews
There are no reviews yet.