Dorman DOR-T2814XL Steering Tie Rod End
Features:
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| Greaseable | No |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.25 |
| Dust Boot Included | Yes |
| 36 | 20 |
| End 2 Threads per Inch | 2 |
| Outside Diameter | 41.15 mm |
| Material | Steel |
| End 2 Type | Threaded |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Bolts Included | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| 9091 | Steel |
| 9090 | Polychloroprene |
| 5235 | No |
| 4241 | Yes |
| 2827 | Yes |
| 2334 | Yes |
| 881 | Threaded |
| 705 | Regular |
| 662 | 12.8 |
| End 1 Thread Pitch | 1.25 |
| Head Drive Type | Smooth |
| Length | 100 |
| Color | Silver |
| Color | Black |
| Width | 41.15 |
| Type | Straight |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 66.57 |
| Adjustable | Yes |
| Stud Length | 19 |
| Finish | E-Coated |
| Package Contents | 1 Tie Rod |
| Package Contents | 1 Castle Nut |
| Package Contents | 1 Cotter Pin |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Tie Rod End Thread Diameter | 12 mm |
| Weight | 0.8 lb |
| Housing Material | Steel |
| Boot Colour | Black |
| Bearing Material | Polymer |
| End 1 Thread Diameter | 12 |
| Washer Included | No |
| End 1 Gender | Female |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| End 2 Thread Diameter | 12 |
| Grade Type | Standard |
| End 1 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | 200SX | 1995 to 1998 |
| Nissan | 240SX | 1989 to 1994 |
| Nissan | Almera | 2001 to 2005 |
| Nissan | Altima | 1996 to 2001 |
| Nissan | Hikari | 1988 to 1992 |
| Nissan | Lucino | 1996 to 2000 |
| Nissan | Multi | 1986 to 1988 |
| Nissan | Pulsar NX | 1987 to 1990 |
| Nissan | Sentra | 1986 to 2006 |
| Nissan | Stanza | 1986 to 1988 |
| Nissan | Tsubame | 1993 to 2004 |
| Nissan | Tsuru | 1986 to 2017 |

Reviews
There are no reviews yet.