Dorman DOR-T2836XL Steering Tie Rod End
Features:
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| Dust Boot Included | Yes |
| End 2 Thread Diameter | 12 |
| Grade Type | Standard |
| Thread Pitch | 1.75 mm |
| Tie Rod End Thread Diameter | 11/16 in |
| Weight | 1.52 lb |
| Greaseable | Yes |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.75 |
| End 1 Thread Pitch | 18 |
| End 2 Threads per Inch | 2 |
| Material | Steel |
| 662 | 12.6 |
| 705 | Regular |
| 881 | Threaded |
| 2334 | No |
| 2827 | No |
| Head Drive Type | Smooth |
| Length | 194 |
| Color | Silver |
| Color | Black |
| Width | 40.27 |
| Type | Straight |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 93.13 |
| Adjustable | Yes |
| Stud Length | 25.67 |
| Finish | E-Coated |
| Housing Material | Steel |
| Boot Colour | Black |
| Bearing Material | Metal |
| End 1 Thread Diameter | 0.688 |
| Washer Included | No |
| End 1 Gender | Male |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | Yes |
| 4241 | Yes |
| 5235 | No |
| 9090 | Polychloroprene |
| 9091 | Steel |
| Ball Joint Included | Yes |
| Bolts Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Type | Threaded |
| 36 | 18.68 |
| Outside Diameter | 40.27 mm |
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
| Package Contents | 1 Nut |
| Package Contents | 1 Zerk Fitting |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Cadillac | Escalade | 1999 to 2000 |
| Chevrolet | Blazer | 1992 to 1994 |
| Chevrolet | C1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | C1500 | 1988 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | C3500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | Express 1500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | Express 2500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | Express 3500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | K1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | K1500 | 1988 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | K3500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | Silverado | 1995 to 1999 |
| Chevrolet | Tahoe | 1995 to 2000 |
| GMC | C1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | C1500 | 1988 to 1999 |
| GMC | C2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | C2500 | 1988 to 2000 |
| GMC | C3500 | 1988 to 2000 |
| GMC | K1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | K1500 | 1988 to 1999 |
| GMC | K2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | K2500 | 1988 to 2000 |
| GMC | K3500 | 1988 to 2000 |
| GMC | Savana 1500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Savana 2500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Savana 3500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Yukon | 1992 to 2000 |
Reviews
There are no reviews yet.