Dorman DOR-T3392XL Steering Tie Rod End
Features:
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| Weight | 1.7 lb |
| End 2 Threads per Inch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.25 |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
| Greaseable | No |
| Grade Type | Standard |
| End 2 Thread Diameter | 10 |
| Dust Boot Included | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Pre-greased | Yes |
| End 2 Gender | Male |
| End 1 Gender | Female |
| Washer Included | No |
| End 1 Thread Diameter | 14 |
| Bearing Material | Polymer |
| Boot Colour | Black |
| Housing Material | Steel |
| Finish | E-Coated |
| Stud Length | 22.5 |
| Adjustable | Yes |
| Height | 66.2 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Tie Rod End Thread Diameter | 14 mm |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Package Contents | 1 Cotter Pin |
| Package Contents | 1 Castle Nut |
| Package Contents | 1 Tie Rod |
| Outside Diameter | 41.11 mm |
| Type | Bent |
| Width | 41.11 |
| Color | Black |
| Color | Silver |
| Length | 218 |
| Head Drive Type | Smooth |
| 36 | 21.08 |
| 662 | 12.7 |
| 705 | Regular |
| 881 | Threaded |
| 2334 | No |
| 2827 | Yes |
| 4241 | Yes |
| 5235 | No |
| 9090 | Polychloroprene |
| 9091 | Steel |
| Ball Joint Included | Yes |
| Bolts Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Type | Threaded |
| Material | Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Acura | CL | 1997 to 1999 |
| Honda | Accord | 1994 to 1997 |
| Honda | Odyssey | 1995 to 1998 |
| Isuzu | Oasis | 1996 to 1999 |
Reviews
There are no reviews yet.