Dorman DOR-TI63400PR Steering Tie Rod End
Features:
- Reliably engineered – built to decrease wear rate and ensure overall strength
- Trustworthy replacement – this steering tie rod end assembly directly replaces the original equipment on specific vehicle applications
- Durably designed – factory-sealed and precision-forged housing resists future corrosion
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
This steering tie rod end directly replaces the original equipment tie rod on specific vehicle applications. It has undergone an industry-leading evaluation process to ensure smooth, safe operation.
Attributes:
| Dust Boot Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 0 |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Type | Threaded |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 15.4 mm |
| Package Contents | 1 Tie Rod Assembly |
| Package Contents | 1 Ball Joint |
| Package Contents | 1 Nut |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Tie Rod End Thread Diameter | 14 mm |
| Weight | 1.2 lb |
| 36 | 15.4 |
| 662 | 10 |
| 705 | Regular |
| 881 | Threaded |
| 2334 | No |
| 9091 | Steel |
| Ball Joint Included | Yes |
| Bolts Included | No |
| Head Drive Type | Smooth |
| Length | 294 |
| Color | Black |
| Width | 35 |
| Type | Straight |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 35 |
| Adjustable | Yes |
| Finish | Powder Coated |
| Housing Material | Steel |
| Bearing Material | Polymer |
| End 1 Thread Diameter | 14 |
| End 1 Gender | Male |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| End 2 Thread Diameter | 16 |
| Grade Type | Standard |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Hyundai | Accent | 2018 to 2022 |
| Kia | Rio | 2018 to 2023 |

Reviews
There are no reviews yet.