Dorman DOR-TI81450XL Steering Tie Rod End
Features:
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| End 2 Thread Diameter | 24 |
| Dust Boot Included | No |
| Grease Fitting Included | No |
| Pre-greased | Yes |
| End 2 Gender | Male |
| End 1 Gender | Male |
| Washer Included | No |
| End 1 Thread Diameter | 15 |
| Bearing Material | Polymer |
| Housing Material | Steel |
| Finish | E-Coated |
| Stud Length | 17 |
| Adjustable | Yes |
| Height | 42 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Type | Straight |
| Width | 42 |
| Color | Black |
| Length | 228 |
| Head Drive Type | Smooth |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Package Contents | 1 Nut |
| Package Contents | 1 Tie Rod |
| Outside Diameter | 42 mm |
| Material | Steel |
| End 2 Type | Threaded |
| Weight | 1.6 lb |
| Tie Rod End Thread Diameter | 15 mm |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| 36 | 18 |
| 662 | 10 |
| 705 | Regular |
| 881 | Threaded |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| 2334 | No |
| 2827 | No |
| 4241 | Yes |
| 5235 | No |
| 9091 | Steel |
| Ball Joint Included | Yes |
| Bolts Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 0 |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Greaseable | No |
| Grade Type | Standard |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Dodge | Dakota | 2005 to 2012 |
| Mitsubishi | Raider | 2006 to 2009 |
| Ram | Dakota | 2011 to 2011 |

Reviews
There are no reviews yet.