Dorman DOR-TI81480XL Steering Tie Rod End
Features:
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Diameter | 14 |
| Dust Boot Included | No |
| Grease Fitting Included | No |
| Pre-greased | Yes |
| End 2 Gender | Male |
| End 1 Gender | Male |
| End 1 Thread Diameter | 14 |
| Bearing Material | Polymer |
| Housing Material | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Adjustable | Yes |
| Height | 373.7 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Type | Straight |
| Width | 38 |
| Color | Black |
| Length | 110 |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Material | Steel |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Bolts Included | No |
| 9091 | Steel |
| 9090 | Polychloroprene |
| 881 | Threaded |
| 705 | Regular |
| 36 | 18 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Weight | 2.15 lb |
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | Town & Country | 2011 to 2016 |
| Dodge | Grand Caravan | 2011 to 2020 |
| Ram | C/V | 2012 to 2015 |
| Volkswagen | Routan | 2011 to 2014 |

Reviews
There are no reviews yet.