Dorman DOR-TI82120XL Steering Tie Rod End
Features:
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| End 2 Gender | Male |
| End 1 Gender | Male |
| End 1 Thread Diameter | 18 |
| Bearing Material | Polymer |
| Housing Material | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Adjustable | Yes |
| Height | 276 |
| Length | 110 |
| Head Drive Type | Smooth |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Type | Straight |
| Weight | 1.2 lb |
| Width | 44 |
| Thread Pitch | M1.5 |
| Thread Pitch | M1.5 |
| Package Contents | 1 Nut |
| Package Contents | 1 Tie Rod |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Color | Black |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Type | Male Threaded |
| Material | Steel |
| 36 | 18 |
| End 2 Thread Diameter | 10 |
| End 1 Thread Pitch | 1.25 |
| End 1 Thread Pitch | 1.25 |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| 9091 | Steel |
| 9090 | Polychloroprene |
| 881 | Threaded |
| 705 | Regular |
| 662 | 18 |
| Bolt Length | 50 mm |
| Bolt Thread Diameter | 16 mm |
| Bolts Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 0 |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| Dust Boot Included | No |
| Grease Fitting Included | No |
| Pre-greased | Yes |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Fiat | Ducato | 2008 to 2020 |
| Peugeot | Manager | 2009 to 2019 |
| Ram | ProMaster 1500 | 2014 to 2021 |
| Ram | ProMaster 2500 | 2014 to 2021 |
| Ram | ProMaster 3500 | 2014 to 2021 |

Reviews
There are no reviews yet.