Dorman DOR-TI82130XL Steering Tie Rod End
Features:
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Superior ball stud – hardened stud with highly polished ball
- Premium corrosion resistance – external coating to resist corrosion
- Low-friction bearing – forged housing with synthetic grease and low-friction polymer bearing
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. It features a hardened stud, highly polished ball and maintenance-free polymer bearing, with synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| Bearing Material | Polymer |
| Tie Rod End Thread Diameter | 16 mm |
| Head Drive Type | Smooth |
| Length | 311 |
| Color | Black |
| Width | 38 |
| Type | Straight |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 38 |
| Adjustable | Yes |
| Stud Length | 17 |
| Finish | E-Coated |
| Housing Material | Steel |
| End 1 Thread Diameter | 16 |
| Washer Included | No |
| End 1 Gender | Male |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Dust Boot Included | No |
| End 2 Thread Diameter | 14 |
| Grade Type | Standard |
| Greaseable | No |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 2 Type | Threaded |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 38 mm |
| Package Contents | 1 tie rod |
| Package Contents | 1 nut |
| Package Contents | 1 washer |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Weight | 2.2 lb |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| Center Mount Hole Quantity | 0 |
| Bolts Included | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| 9091 | Steel |
| 5235 | No |
| 4241 | Yes |
| 2827 | No |
| 2334 | No |
| 881 | Threaded |
| 705 | Regular |
| 662 | 10 |
| 36 | 18 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 300 | 2011 to 2014 |
| Dodge | Challenger | 2011 to 2018 |
| Dodge | Charger | 2011 to 2019 |

Reviews
There are no reviews yet.