Dorman DOR-TO60052XL Steering Tie Rod End
Features:
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| End 1 Gender | Female |
| 705 | Regular |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
| Outside Diameter | 13.3 mm |
| Material | Steel |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Bolts Included | No |
| 9091 | Steel |
| 9090 | Polychloroprene |
| Length | 110 |
| Color | Black |
| Width | 36.4 |
| Type | Bent |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 33.2 |
| Adjustable | Yes |
| Finish | Powder Coated |
| Housing Material | Steel |
| Bearing Material | Polymer |
| End 1 Thread Diameter | 14 |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Dust Boot Included | Yes |
| End 2 Thread Diameter | 10 |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Weight | 1.6 lb |
| End 1 Thread Pitch | 1.25 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| 36 | 17.9 |
| 881 | Taper |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Hyundai | Elantra | 2007 to 2012 |
| Kia | Forte Koup | 2010 to 2013 |
| Kia | Forte5 | 2012 to 2013 |
| Kia | Forte | 2010 to 2013 |

Reviews
There are no reviews yet.