Dorman DOR-TO63031XL Steering Tie Rod End
Features:
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
| 36 | 22.4 |
| 9090 | Polychloroprene |
| 9091 | Steel |
| Bearing Material | Polymer |
| End 1 Thread Diameter | 16 |
| End 1 Gender | Male |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Dust Boot Included | Yes |
| End 2 Thread Diameter | 10 |
| End 1 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.25 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| 881 | Taper |
| 705 | Regular |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Weight | 1.77 lb |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Bolts Included | No |
| Outside Diameter | 41.3 mm |
| Material | Steel |
| Length | 110 |
| Color | Black |
| Width | 41.3 |
| Type | Bent |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 53.2 |
| Adjustable | Yes |
| Finish | Powder Coated |
| Housing Material | Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Kia | Magentis | 2006 to 2010 |
| Kia | Optima | 2006 to 2010 |
| Kia | Rondo | 2007 to 2012 |

Reviews
There are no reviews yet.