Dorman DOR-TO85002XL Steering Tie Rod End
Features:
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| 705 | Regular |
| Thread Pitch | 1.75 mm |
| Outside Diameter | 37.89 mm |
| Material | Steel |
| End 2 Type | Threaded |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Bolts Included | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| 9091 | Steel |
| 9090 | Polychloroprene |
| 5235 | No |
| 4241 | Yes |
| 2827 | No |
| 2334 | No |
| 881 | Threaded |
| 36 | 24.85 |
| 662 | 12 |
| Head Drive Type | Hex |
| Length | 180 |
| Color | Silver |
| Color | Black |
| Width | 37.89 |
| Type | Bent |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 95.42 |
| Adjustable | Yes |
| Stud Length | 43 |
| Finish | E-Coated |
| Housing Material | Steel |
| Boot Colour | Black |
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
| Package Contents | 1 Nut |
| Tie Rod End Thread Diameter | 14 mm |
| Weight | 2.14 lb |
| Bearing Material | Polymer |
| End 1 Thread Diameter | 12 |
| Washer Included | No |
| End 1 Gender | Female |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Dust Boot Included | Yes |
| End 2 Thread Diameter | 14 |
| Grade Type | Standard |
| Greaseable | No |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.75 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Crown Victoria | 2003 to 2011 |
| Ford | Grand Marquis | 2003 to 2004 |
| Lincoln | Town Car | 2003 to 2011 |
| Mercury | Grand Marquis | 2003 to 2011 |
| Mercury | Marauder | 2003 to 2004 |

Reviews
There are no reviews yet.