FEL-ES72230 Engine Cylinder Head Bolt Set
FEL-PRO ES 72230 Engine Cylinder Head Bolt Set for Chevrolet Impala
Features:
- Meets or exceeds all original equipment specifications
- Unsurpassed quality you can trust
- Application specific design to ensure a perfect fit
- Avoid risk associated with re-use of T-T-Y (torque to yield) head bolts
- Validated for fit, form and function
Fel-Pro® gaskets are specifically designed for the repair environment to deliver a reliable seal on even the most troublesome applications. Designed for imperfect sealing surfaces and manufactured with proprietary materials, you can count on Fel-Pro for innovative sealing solutions for the real-world repair environment.
Attributes:
| Thread Diameter | 11 |
| Grade Type | Premium |
| Head Drive Type | Hex |
| Thread Diameter | 11 |
| Reusable | No |
| Part Design or Feature or Use | Head bolts w/Washers; Replacement recommended |
| 4081 | No |
| Bolt Thread Pitch | 1.50 (Bolt 1); 1.50 (Bolt 2) |
| Bolt Thread Length | 65mm (Bolt 1); 65mm (Bolt 2) |
| Bolt Head Size | 13mm (Bolt 1); 13mm (Bolt 2) |
| Bolt Diameter | 11mm (Bolt 1); 11mm (Bolt 2) |
| Bolt Critical Length | 116mm (Bolt 1); 116mm (Bolt 2) |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | 2006 to 2011 | |
| Chevrolet | 2006 to 2011 | |
| Pontiac | 2006 to 2010 | |
| Saturn | 2006 to 2010 |
Reviews
There are no reviews yet.