FEL-ES72267 Engine Cylinder Head Bolt Set
FEL-PRO ES 72267 Engine Cylinder Head Bolt Set for Jeep Compass
Features:
- Application specific design to ensure a perfect fit
- Avoid risk associated with re-use of T-T-Y (torque to yield) head bolts
- Validated for fit, form and function
- Meets or exceeds all original equipment specifications
- Unsurpassed quality you can trust
Fel-Pro® gaskets are specifically designed for the repair environment to deliver a reliable seal on even the most troublesome applications. Designed for imperfect sealing surfaces and manufactured with proprietary materials, you can count on Fel-Pro for innovative sealing solutions for the real-world repair environment.
Attributes:
| Head Drive Type | Socket Cap |
| Grade Type | Premium |
| Thread Diameter | 11 |
| Thread Diameter | 11 |
| Reusable | No |
| Bolt Head Size | Torx 55 (Bolt 1); Torx 55 (Bolt 2) |
| Bolt Diameter | 11mm (Bolt 1); 11mm (Bolt 2) |
| Bolt Thread Pitch | 1.50 (Bolt 1); 1.50 (Bolt 2) |
| Bolt Thread Length | 91mm (Bolt 1); 90mm (Bolt 2) |
| Bolt Critical Length | 165mm (Bolt 1); 165mm (Bolt 2) |
| Part Design or Feature or Use | Head bolts w/Washers; Replacement recommended |
| 4081 | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 2007 to 2017 | |
| Dodge | 2007 to 2020 | |
| Fiat | 2016 to 2018 | |
| Jeep | 2007 to 2020 | |
| Ram | 2015 to 2020 |
Reviews
There are no reviews yet.