FEL-ES72727 Engine Cylinder Head Bolt Set
FEL-PRO ES 72727 Engine Cylinder Head Bolt Set for Pontiac Grand Am
Features:
- Validated for fit, form and function
- Meets or exceeds all original equipment specifications
- Application specific design to ensure a perfect fit
- Avoid risk associated with re-use of T-T-Y (torque to yield) head bolts
- Unsurpassed quality you can trust
Fel-Pro® gaskets are specifically designed for the repair environment to deliver a reliable seal on even the most troublesome applications. Designed for imperfect sealing surfaces and manufactured with proprietary materials, you can count on Fel-Pro for innovative sealing solutions for the real-world repair environment.
Attributes:
| Bolt Thread Pitch | 1.75 (Bolt 1); 1.75 (Bolt 2) |
| Reusable | No |
| Grade Type | Premium |
| Part Design or Feature or Use | Head bolts w/Washers; Replacement recommended |
| 4081 | No |
| Thread Diameter | 12 |
| Thread Diameter | 12 |
| Head Drive Type | Hex |
| Bolt Critical Length | 102mm (Bolt 1); 84mm (Bolt 2) |
| Bolt Diameter | 12mm (Bolt 1); 12mm (Bolt 2) |
| Bolt Head Size | 15mm (Bolt 1); 15mm (Bolt 2) |
| Bolt Thread Length | 100mm (Bolt 1); 83mm (Bolt 2) |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | 1988 to 1995 | |
| Chevrolet | 1990 to 1995 | |
| Oldsmobile | 1987 to 1995 | |
| Pontiac | 1988 to 1995 |
Reviews
There are no reviews yet.