Atributes:
| Duty Type | LD |
| Height | 5.27 |
| Outer Diameter Top | 2.09 |
| Outer Diameter Bottom | 2.09 |
| Class | R |
| Style | Cartridge Lube Metal Free Filt |
| Inner Diameter Bottom | 0.59 |
| Outside Diameter | 2.087 (53mm) |
| Filter Type | Cartridge |
| Top Inside Diameter | .811 (20.6mm) |
| Bottom Inside Diameter | .63 (16mm) |
| Bypass Relief Valve | No |
| Anti-Drain Back Valve | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| BMW | 118i | 2018 to 2018 |
| BMW | 120i | 2017 to 2018 |
| BMW | 230i xDrive | 2017 to 2025 |
| BMW | 230i | 2017 to 2025 |
| BMW | 318i | 2018 to 2018 |
| BMW | 320i | 2022 to 2023 |
| BMW | 330e xDrive | 2021 to 2024 |
| BMW | 330e | 2016 to 2023 |
| BMW | 330i GT xDrive | 2017 to 2019 |
| BMW | 330i xDrive | 2017 to 2024 |
| BMW | 330i | 2016 to 2024 |
| BMW | 420i Gran Coupe | 2018 to 2018 |
| BMW | 420i | 2017 to 2018 |
| BMW | 430i Gran Coupe | 2017 to 2024 |
| BMW | 430i xDrive Gran Coupe | 2017 to 2024 |
| BMW | 430i xDrive | 2017 to 2025 |
| BMW | 430i | 2017 to 2025 |
| BMW | 520i | 2018 to 2018 |
| BMW | 530e xDrive | 2018 to 2023 |
| BMW | 530e | 2018 to 2023 |
| BMW | 530i xDrive | 2017 to 2025 |
| BMW | 530i | 2017 to 2025 |
| BMW | 740e xDrive | 2019 to 2019 |
| BMW | X3 | 2018 to 2024 |
| BMW | X4 | 2019 to 2025 |
| BMW | Z4 | 2019 to 2023 |
| Toyota | GR Supra | 2021 to 2024 |




Reviews
There are no reviews yet.