Mobil 1 Extended Performance Oil Filters are built with strong, durable components and are tested and proven to protect 2X as long as auto manufacturers?„? recommended oil change intervals. A high-efficiency synthetic blend media removes over 99% of harmful contaminants keeping oil cleaner, longer. Enhanced nitrile gasket remains pliable to help prevent oil leaks while a durable anti-drain back valve protects against dry starts. Durable, heavy-duty filter canister withstands 9X the normal vehicle oil system operating pressure. These are just some of the advanced technologies that go into making an oil filter that can provide proven protection for up to one full year or 20,000 miles. Meets requirements of the Mobil 1 annual protection limited warranty.
Atributes:
| Duty Type | LD |
| Height | 5.00 |
| Outer Diameter Top | 2.5 |
| Outer Diameter Bottom | 2.5 |
| Class | C |
| Style | Cartridge Lube Metal Free Filt |
| Inner Diameter Bottom | 1.22 |
| Outside Diameter | 2.50 (64mm) |
| Gasket Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 1.27 (32.2mm) |
| Filter Type | Cartridge |
| Bypass Relief Valve | No |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Top Inside Diameter | 1.24 (31mm) |
| O-Ring Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Audi | A3 Quattro | 2004 to 2005 |
| Audi | A3 | 2004 to 2008 |
| Audi | A4 Quattro | 2005 to 2009 |
| Audi | A4 | 2005 to 2009 |
| Audi | RS Q3 | 2017 to 2023 |
| Audi | RS3 | 2017 to 2024 |
| Audi | TT Quattro | 2022 to 2022 |
| Audi | TT RS Quattro | 2011 to 2022 |
| Audi | TT | 2007 to 2009 |
| Audi | TTS Quattro | 2009 to 2015 |
| Ford | Focus | 2011 to 2011 |
| Seat | Altea XL | 2008 to 2009 |
| Seat | Altea | 2005 to 2006 |
| Seat | Exeo | 2011 to 2011 |
| Seat | Leon | 2006 to 2015 |
| Seat | Toledo | 2006 to 2006 |
| Volkswagen | Beetle Cabrio | 2010 to 2011 |
| Volkswagen | Beetle | 2006 to 2018 |
| Volkswagen | Bora | 2005 to 2010 |
| Volkswagen | Eos | 2007 to 2011 |
| Volkswagen | GLI | 2010 to 2010 |
| Volkswagen | GTI | 2006 to 2008 |
| Volkswagen | Golf R | 2012 to 2013 |
| Volkswagen | Golf SportWagen | 2010 to 2013 |
| Volkswagen | Golf | 2007 to 2014 |
| Volkswagen | Jetta | 2005 to 2017 |
| Volkswagen | Passat | 2006 to 2018 |
| Volkswagen | Rabbit | 2006 to 2009 |
| Volvo | C30 | 2007 to 2013 |
| Volvo | C70 | 2006 to 2013 |
| Volvo | S40 | 2004 to 2011 |
| Volvo | S60 Cross Country | 2016 to 2016 |
| Volvo | S60 | 2012 to 2016 |
| Volvo | V50 | 2005 to 2011 |
| Volvo | V60 Cross Country | 2015 to 2016 |
| Volvo | V60 | 2015 to 2016 |
| Volvo | XC60 | 2015 to 2016 |
| Volvo | XC70 | 2016 to 2016 |




Reviews
There are no reviews yet.