Features:
- All necessary components are included to ensure easy installation and functionality right out of the box
- 100% resistance calibration ensures precision tolerances, resulting in extremely accurate temperature for optimal performance
- Extensive product testing includes salt spray, high/low temperature impact, thermal vibration, durability, static electricity, micro tension, and more, to guarantee all sensors meet or exceed OEM specifications
- MotoRad Exhaust Gas Temperature Sensors are designed and calibrated to accurately measure temperature in high heat, high vibration environments
- Designed to meet or exceed OE in fit, form and function
- Best in class manufacturing to ensure long-term durability in the most extreme temperatures and vibrations
MotoRad Exhaust Gas Temperature Sensors are designed and calibrated to precisely detect temperature accurately in high heat, high vibration settings and include all essential components for quick and easy installation. Manufactured using the finest OEM approved materials for increased durability in the most extreme temperatures and vibrations. All MotoRad Exhaust Gas Temperature Sensors are designed to meet or exceed OEM specifications at our ISO TS16949 manufacturing facilities.
Atributes:
| Mounting Type | Screw On |
| Connector Gender: | Female |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Gender: | Male |
| Terminal Type | Bullet |
| Thread Diameter | 0.45 in |
| Connector Colour | Black |
| Wiring Harness Length | 304.80 |
| Wiring Harness Length | 12.00 |
| Overall Length | 17.50 in |
| Connector Quantity | 1 |
| Wire Quantity | 2 |
| Connector Shape: | Round |
| Thread Diameter | 11.43 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | F-250 Super Duty | 2008 to 2010 |
| Ford | F-350 Super Duty | 2008 to 2010 |

Reviews
There are no reviews yet.