Features:
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
- Consistent and precise response to cooling system needs
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Color | Brass |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| Temperature | 71.11 |
| 8930 | N/A |
| Material | Copper |
| 9812 | 0.00 |
| Temperature | 160.0 |
| Height | 37.59 |
| Height | 1.48 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Design | OEM |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| Outlet Inside Diameter | 1.05 in |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Outlet Inside Diameter | 26.67 mm |
| 1149 | No |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| 1146 | 20.50 |
| 9907 | 0.00 |
| Material | Stainless Steel |
| 10522 | No |
| Outlet Outside Diameter | 1.25 in |
| Includes Installation Tool | No |
| Number of Seals | 0 |
| Type | Standard |
| 9844 | 1 |
| 1146 | 0.81 |
| Grade Type | OEM |
| 9852 | 1 |
| Outlet Outside Diameter | 31.75 mm |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Valve Outside Diameter | 1.19 in |
| Valve Outside Diameter | 30.23 mm |
| Seal Material | N/A |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Depth | 19.81 |
| Depth | 0.78 |
| 9943 | Yes |
| 2010 | Yes |
| Flange Thickness | 0.07 |
| Flange Thickness | 1.75 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| Color | Silver |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Dodge | Dakota | 1996 to 2002 |
| Dodge | Verna | 2006 to 2006 |
| Jeep | Cherokee | 1998 to 2001 |
| Jeep | Grand Cherokee | 1997 to 2004 |
| Jeep | Wrangler | 1997 to 2006 |
| Land Rover | Defender 90 | 1994 to 1995 |
| Land Rover | Range Rover | 1987 to 1988 |
| Rover | 3500 | 1980 to 1980 |
| Rover | 3500S | 1969 to 1971 |


Reviews
There are no reviews yet.