Features:
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
- 100% tested and calibrated
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Meets or exceeds OEM standards
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 2010 | Yes |
| Type | Standard |
| Outlet Outside Diameter | 1.71 in |
| Outlet Inside Diameter | 1.05 in |
| Height | 37.59 |
| Includes Installation Tool | No |
| 3599 | 0 |
| Material | Copper |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | 76.67 |
| Temperature | 170.0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| 9907 | 0.00 |
| 9844 | 1 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| Valve Outside Diameter | 1.19 in |
| Color | Silver |
| Color | Brass |
| 1146 | 20.50 |
| Height | 1.48 |
| 868 | No |
| 8930 | N/A |
| Outlet Inside Diameter | 26.67 mm |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Design | OEM |
| 9812 | 0.00 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| 9852 | 0 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Grade Type | OEM |
| Flange Thickness | 1.75 |
| Outlet Outside Diameter | 43.43 mm |
| 9943 | No |
| Number of Seals | 0 |
| 1149 | No |
| Valve Outside Diameter | 30.23 mm |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | No |
| Depth | 19.81 |
| Seal Material | N/A |
| 10522 | No |
| Depth | 0.78 |
| 1146 | 0.81 |
| Flange Thickness | 0.07 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Austin | A40 | 1960 to 1962 |
| Austin | A60 | 1962 to 1964 |
| Austin | Cambridge | 1960 to 1964 |
| Austin | Mini 850 | 1960 to 1967 |
| Austin | Mini Cooper | 1961 to 1967 |
| Austin | Mini Moke | 1964 to 1966 |
| Austin | Mini | 1960 to 1966 |
| Austin | Westminster | 1960 to 1961 |
| BMW | 2500 | 1971 to 1971 |
| Bricklin | SV-1 | 1974 to 1976 |
| Frazer | Frazer | 1947 to 1951 |
| Frazer | Manhattan | 1947 to 1951 |
| Jeep | 475 | 1956 to 1956 |
| Jeep | 6-230 | 1962 to 1962 |
| Jeep | F-134 | 1962 to 1962 |
| Jeep | F4-134 | 1959 to 1962 |
| Jeep | FA-134 | 1959 to 1959 |
| Jeep | FC150 | 1957 to 1961 |
| Jeep | FC170 | 1957 to 1962 |
| Jeep | FJ3A | 1961 to 1962 |
| Jeep | Gladiator | 1962 to 1962 |
| Jeep | J-3800 | 1971 to 1971 |
| Jeep | J-4500 | 1971 to 1971 |
| Jeep | J-4600 | 1971 to 1971 |
| Jeep | J-4700 | 1971 to 1971 |
| Jeep | J-4800 | 1971 to 1971 |
| Jeep | Truck | 1956 to 1956 |
| Jeep | Utility Wagon | 1956 to 1956 |
| Jeep | Willys | 1943 to 1952 |
| Kaiser | Carolina | 1953 to 1953 |
| Kaiser | Custom | 1947 to 1948 |
| Kaiser | Darrin | 1954 to 1954 |
| Kaiser | Deluxe | 1949 to 1953 |
| Kaiser | Dragon | 1953 to 1953 |
| Kaiser | Manhattan | 1952 to 1955 |
| Kaiser | Special | 1947 to 1954 |
| Kaiser | Traveler | 1949 to 1949 |
| Kaiser | Vagabond | 1949 to 1950 |
| Kaiser | Virginian | 1949 to 1952 |
| Land Rover | Range Rover | 1970 to 1971 |
| Plymouth | Fury II | 1965 to 1967 |
| Plymouth | Fury III | 1965 to 1967 |
| Plymouth | Fury | 1962 to 1972 |
| Plymouth | Satellite | 1968 to 1969 |
| Plymouth | Trailduster | 1974 to 1974 |
| Pontiac | Chieftain | 1942 to 1954 |
| Pontiac | Deluxe Model 6DA | 1938 to 1938 |
| Pontiac | Deluxe Model 8DA | 1938 to 1938 |
| Pontiac | Deluxe Series 26 | 1939 to 1940 |
| Pontiac | Deluxe Series 28 | 1939 to 1940 |
| Pontiac | Deluxe Series Silver Streak | 1936 to 1936 |
| Pontiac | Laurentian | 1957 to 1969 |
| Pontiac | Model 601 | 1933 to 1933 |
| Pontiac | Model 603 | 1934 to 1934 |
| Pontiac | Parisienne | 1961 to 1969 |
| Pontiac | Series 605 | 1935 to 1935 |
| Pontiac | Series 701 | 1935 to 1935 |
| Pontiac | Special Series 25 | 1939 to 1940 |
| Pontiac | Star Chief | 1954 to 1960 |
| Pontiac | Strato-Chief | 1958 to 1970 |
| Pontiac | Streamliner | 1941 to 1951 |
| Pontiac | Torpedo Series 29 | 1940 to 1940 |
| Pontiac | Torpedo | 1941 to 1948 |
| Saab | GT750 | 1960 to 1962 |
| Saab | Monte Carlo | 1964 to 1967 |
| Simca | 1118 | 1969 to 1969 |
| Simca | 1204 | 1969 to 1969 |
| Studebaker | 2R14 | 1952 to 1953 |
| Studebaker | 2R15 | 1952 to 1953 |
| Studebaker | 2R16 | 1952 to 1953 |
| Studebaker | 2R17 | 1952 to 1953 |
| Studebaker | 3E13 | 1958 to 1958 |
| Studebaker | 3E14 | 1958 to 1958 |
| Studebaker | 3R14 | 1954 to 1954 |
| Studebaker | 4E13 | 1959 to 1959 |
| Studebaker | 4E14 | 1959 to 1959 |
| Studebaker | 5E13 | 1960 to 1960 |
| Studebaker | Avanti | 1963 to 1964 |
| Studebaker | Champion | 1939 to 1958 |
| Studebaker | Commander | 1965 to 1966 |
| Studebaker | Cruiser | 1965 to 1966 |
| Studebaker | Daytona | 1965 to 1966 |
| Studebaker | E16 | 1955 to 1956 |
| Studebaker | E17 | 1955 to 1956 |
| Studebaker | Flight Hawk | 1956 to 1956 |
| Studebaker | Golden Hawk | 1956 to 1956 |
| Studebaker | Gran | 1962 to 1963 |
| Studebaker | Hawk | 1960 to 1964 |
| Studebaker | Lark | 1959 to 1964 |
| Studebaker | Silver Hawk | 1957 to 1959 |
| Studebaker | Wagonaire | 1966 to 1966 |
| Triumph | Spitfire | 1967 to 1967 |
| Willys | 4-63 Pickup | 1946 to 1950 |
| Willys | 4-63 | 1946 to 1950 |
| Willys | 4-73 Pickup | 1951 to 1952 |
| Willys | 4-73 Sedan Delivery | 1951 to 1952 |
| Willys | 4-75 Pickup | 1953 to 1955 |
| Willys | 4-75 Sedan Delivery | 1953 to 1955 |
| Willys | 440 | 1940 to 1940 |
| Willys | 441 | 1941 to 1941 |
| Willys | 442 | 1942 to 1942 |
| Willys | Americar | 1941 to 1942 |
| Willys | CJ2A | 1945 to 1945 |
| Willys | Deluxe | 1941 to 1942 |
| Willys | Plainsman | 1941 to 1942 |
| Willys | Speedway | 1941 to 1942 |

Reviews
There are no reviews yet.