Features:
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Meets or exceeds OEM standards
- 100% tested and calibrated
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Outlet Outside Diameter | 1.71 in |
| Flange Thickness | 0.07 |
| Flange Thickness | 1.75 |
| Includes Installation Tool | No |
| Color | Brass |
| Color | Silver |
| Height | 1.48 |
| Height | 37.59 |
| 9943 | Yes |
| Gasket Or Seal Included | No |
| 9907 | 0.00 |
| 9852 | 1 |
| 9844 | 1 |
| Seal Material | N/A |
| 9812 | 0.00 |
| 8930 | N/A |
| 868 | No |
| Type | Standard |
| Temperature | 90.56 |
| Temperature | 195.0 |
| Material | Stainless Steel |
| Material | Copper |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| 1149 | No |
| 1146 | 20.50 |
| 1146 | 0.81 |
| 10522 | No |
| Valve Outside Diameter | 30.23 mm |
| Valve Outside Diameter | 1.19 in |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Outlet Inside Diameter | 26.67 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.05 in |
| Outlet Outside Diameter | 43.50 mm |
| Depth | 0.78 |
| Depth | 19.81 |
| Design | OEM |
| Grade Type | OEM |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Number of Seals | 0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Dodge | Dakota | 1996 to 2002 |
| Dodge | Verna | 2004 to 2006 |
| Jeep | Cherokee | 1998 to 2001 |
| Jeep | Grand Cherokee | 1997 to 2004 |
| Jeep | Wrangler | 1997 to 2006 |
| Land Rover | Defender 90 | 1994 to 1995 |
| Rover | 3500 | 1980 to 1980 |

Reviews
There are no reviews yet.