Features:
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Outlet Outside Diameter | 1.60 in |
| 9812 | 0.00 |
| Outlet Outside Diameter | 40.64 mm |
| Depth | 20.066 |
| 9844 | 1 |
| 9852 | 0 |
| 9907 | 0.05 |
| 9907 | 1.27 |
| 9943 | No |
| Number of Seals | 0 |
| Color | Brass |
| Color | Silver |
| Type | Standard |
| Includes Installation Tool | No |
| Grade Type | OEM |
| Height | 38.10 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | No |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Depth | 0.79 |
| Design | OEM |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Seal Material | N/A |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Height | 1.50 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 1.81 |
| Temperature | 71.11 |
| Material | Copper |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | 160.0 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 45.97 |
| 2010 | Yes |
| 1149 | No |
| 1146 | 26.67 |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| 1146 | 1.05 |
| 9812 | 0.00 |
| 10522 | No |
| Outlet Inside Diameter | 26.416 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Chevette | 1976 to 1987 |
| Chrysler | Daytona | 1984 to 1993 |
| Chrysler | Dynasty | 1988 to 1992 |
| Chrysler | E Class | 1983 to 1984 |
| Chrysler | Imperial | 1990 to 1992 |
| Chrysler | Laser | 1984 to 1986 |
| Chrysler | LeBaron | 1982 to 1994 |
| Chrysler | New Yorker | 1983 to 1992 |
| Chrysler | Phantom | 1988 to 1994 |
| Chrysler | Shadow | 1989 to 1994 |
| Chrysler | Spirit | 1990 to 1995 |
| Chrysler | Town & Country | 1982 to 1992 |
| Chrysler | Volare | 1984 to 1988 |
| Dodge | 400 | 1982 to 1983 |
| Dodge | 600 | 1983 to 1988 |
| Dodge | Aries | 1981 to 1989 |
| Dodge | Caravan | 1984 to 1995 |
| Dodge | Charger | 1983 to 1987 |
| Dodge | Dakota | 1987 to 1995 |
| Dodge | Dart | 1982 to 1989 |
| Dodge | Daytona | 1984 to 1993 |
| Dodge | Dynasty | 1988 to 1993 |
| Dodge | Grand Caravan | 1987 to 1992 |
| Dodge | Lancer | 1985 to 1989 |
| Dodge | Magnum | 1983 to 1988 |
| Dodge | Mini Ram | 1984 to 1988 |
| Dodge | Omni | 1981 to 1990 |
| Dodge | Rampage | 1982 to 1984 |
| Dodge | Shadow | 1987 to 1994 |
| Dodge | Spirit | 1989 to 1995 |
| Mazda | 3 | 2021 to 2023 |
| Mazda | 6 | 2018 to 2021 |
| Mazda | CX-30 | 2022 to 2023 |
| Mazda | CX-3 | 2016 to 2018 |
| Mazda | CX-50 | 2023 to 2023 |
| Mazda | CX-5 | 2017 to 2022 |
| Mazda | CX-9 | 2016 to 2023 |
| Mazda | MX-5 Miata | 2016 to 2021 |
| Plymouth | Acclaim | 1989 to 1995 |
| Plymouth | Caravelle | 1983 to 1988 |
| Plymouth | Expo | 1987 to 1989 |
| Plymouth | Grand Voyager | 1987 to 1992 |
| Plymouth | Horizon | 1981 to 1990 |
| Plymouth | Reliant | 1981 to 1989 |
| Plymouth | Scamp | 1983 to 1983 |
| Plymouth | Sundance | 1987 to 1994 |
| Plymouth | TC3 | 1981 to 1982 |
| Plymouth | Turismo 2.2 | 1984 to 1986 |
| Plymouth | Turismo | 1983 to 1987 |
| Plymouth | Voyager | 1984 to 1995 |
| Pontiac | Acadian | 1979 to 1987 |
| Pontiac | T1000 | 1981 to 1987 |

Reviews
There are no reviews yet.