Features:
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- 100% tested and calibrated
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Outlet Inside Diameter | 26.416 mm |
| 10522 | No |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| 1146 | 1.05 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | No |
| 1146 | 26.67 |
| 9943 | No |
| Type | Standard |
| Temperature | 88.89 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| 9907 | 1.27 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 1.81 |
| 9907 | 0.05 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 45.97 |
| Temperature | 192.0 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Height | 38.10 |
| Height | 1.5 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Includes Installation Tool | No |
| Material | Stainless Steel |
| Material | Copper |
| Depth | 20.066 |
| Depth | 0.79 |
| 9852 | 0 |
| 9844 | 1 |
| Grade Type | OEM |
| 9812 | 0.00 |
| 9812 | 0.00 |
| Seal Material | N/A |
| 868 | No |
| Flange Thickness | 1.27 |
| 3599 | 0 |
| Number of Seals | 0 |
| Design | OEM |
| 2010 | Yes |
| Outlet Outside Diameter | 43.942 mm |
| Outlet Outside Diameter | 1.73 in |
| 1149 | No |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Color | Brass |
| Color | Silver |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Chevette | 1976 to 1987 |
| Chrysler | Daytona | 1984 to 1993 |
| Chrysler | Dynasty | 1988 to 1992 |
| Chrysler | E Class | 1983 to 1984 |
| Chrysler | Imperial | 1990 to 1992 |
| Chrysler | Laser | 1984 to 1986 |
| Chrysler | LeBaron | 1982 to 1994 |
| Chrysler | New Yorker | 1983 to 1992 |
| Chrysler | Phantom | 1988 to 1994 |
| Chrysler | Shadow | 1989 to 1994 |
| Chrysler | Spirit | 1990 to 1995 |
| Chrysler | Town & Country | 1982 to 1992 |
| Chrysler | Volare | 1984 to 1988 |
| Dodge | 400 | 1982 to 1983 |
| Dodge | 600 | 1983 to 1988 |
| Dodge | Aries | 1981 to 1989 |
| Dodge | Caravan | 1984 to 1995 |
| Dodge | Charger | 1983 to 1987 |
| Dodge | Dakota | 1987 to 1995 |
| Dodge | Dart | 1982 to 1989 |
| Dodge | Daytona | 1984 to 1993 |
| Dodge | Dynasty | 1988 to 1993 |
| Dodge | Grand Caravan | 1987 to 1992 |
| Dodge | Lancer | 1985 to 1989 |
| Dodge | Magnum | 1983 to 1988 |
| Dodge | Mini Ram | 1984 to 1988 |
| Dodge | Omni | 1981 to 1990 |
| Dodge | Rampage | 1982 to 1984 |
| Dodge | Shadow | 1987 to 1994 |
| Dodge | Spirit | 1989 to 1995 |
| Mazda | 6 | 2018 to 2018 |
| Mazda | CX-3 | 2016 to 2018 |
| Mazda | CX-5 | 2017 to 2019 |
| Mazda | CX-9 | 2016 to 2019 |
| Mazda | MX-5 Miata | 2016 to 2019 |
| Plymouth | Acclaim | 1989 to 1995 |
| Plymouth | Caravelle | 1983 to 1988 |
| Plymouth | Expo | 1987 to 1989 |
| Plymouth | Grand Voyager | 1987 to 1992 |
| Plymouth | Horizon | 1981 to 1990 |
| Plymouth | Reliant | 1981 to 1989 |
| Plymouth | Scamp | 1983 to 1983 |
| Plymouth | Sundance | 1987 to 1994 |
| Plymouth | TC3 | 1981 to 1982 |
| Plymouth | Turismo 2.2 | 1984 to 1986 |
| Plymouth | Turismo | 1983 to 1987 |
| Plymouth | Voyager | 1984 to 1995 |
| Pontiac | Acadian | 1979 to 1987 |
| Pontiac | T1000 | 1981 to 1987 |

Reviews
There are no reviews yet.