Features:
- Meets or exceeds OEM standards
- High grade stainless steel and copper construction
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Increased strength and durability
- Larger opening for increased coolant flow
- 100% tested and calibrated
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Material | Copper |
| Color | Brass |
| Outlet Outside Diameter | 36.32 mm |
| 9812 | 35.56 |
| Number of Seals | 1 |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| Includes Installation Tool | No |
| 9852 | 1 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| 9812 | 1.40 |
| 9907 | 0.05 |
| 10522 | Yes |
| Type | High Flow |
| Temperature | 195.0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 53.85 |
| Color | Silver |
| Depth | 43.94 |
| 9844 | 1 |
| Temperature | 90.56 |
| Bypass Diameter | 27.68 |
| Material | Steel |
| 1146 | 1.53 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| 1146 | 38.86 |
| 1149 | No |
| Outlet Outside Diameter | 1.43 in |
| 2010 | Yes |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Depth | 1.73 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.12 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| 9907 | 1.27 |
| 3599 | 0 |
| Outlet Inside Diameter | 31.24 mm |
| Grade Type | OEM |
| Height | 2.18 |
| Seal Material | Rubber |
| Design | OEM |
| Valve Outside Diameter | 34.29 mm |
| Height | 55.37 |
| Seal Type | O-Ring |
| Valve Outside Diameter | 1.35 in |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| 8930 | Rubber |
| Outlet Inside Diameter | 1.23 in |
| 9943 | Yes |
| 868 | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Cadillac | Escalade | 1999 to 2000 |
| Chevrolet | Astro | 1996 to 2005 |
| Chevrolet | Blazer | 1996 to 2005 |
| Chevrolet | C1500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | C1500 | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | C3500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | Cargo Van | 2000 to 2004 |
| Chevrolet | Express 1500 | 1996 to 2014 |
| Chevrolet | Express 2500 | 1996 to 2006 |
| Chevrolet | Express 3500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | Express Cargo | 2010 to 2014 |
| Chevrolet | G30 | 2001 to 2002 |
| Chevrolet | K1500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | K1500 | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | K3500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | P30 | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | S10 | 1996 to 2004 |
| Chevrolet | Silverado 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 | 1999 to 2013 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2001 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | Sonora | 2000 to 2000 |
| Chevrolet | Tahoe | 1996 to 2000 |
| GMC | C1500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | C1500 | 1996 to 1999 |
| GMC | C2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | C2500 | 1996 to 2000 |
| GMC | C3500 | 1996 to 2000 |
| GMC | Jimmy | 1996 to 2005 |
| GMC | K1500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | K1500 | 1996 to 1999 |
| GMC | K2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | K2500 | 1996 to 2000 |
| GMC | K3500 | 1996 to 2000 |
| GMC | P3500 | 1996 to 1999 |
| GMC | Safari | 1996 to 2005 |
| GMC | Savana 1500 | 1996 to 2014 |
| GMC | Savana 2500 | 1996 to 2005 |
| GMC | Savana 3500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Sierra 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 | 1999 to 2013 |
| GMC | Sonoma | 1996 to 2004 |
| GMC | Yukon | 1996 to 2000 |
| Isuzu | Hombre | 1997 to 2000 |
| Oldsmobile | Bravada | 1996 to 2001 |
| Workhorse | FasTrack FT1061 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1260 | 2000 to 2001 |
| Workhorse | FasTrack FT1261 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1460 | 2000 to 2002 |
| Workhorse | FasTrack FT1461 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1600 | 2000 to 2001 |
| Workhorse | FasTrack FT1601 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1800 | 2000 to 2001 |
| Workhorse | FasTrack FT1801 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1802 | 2002 to 2003 |
| Workhorse | FasTrack FT931 | 2002 to 2003 |
| Workhorse | P30 | 2000 to 2004 |

Reviews
There are no reviews yet.