Features:
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- 100% tested and calibrated
- High grade stainless steel and copper construction
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 10522 | No |
| 9907 | 4.15 |
| 9852 | 0 |
| Material | Copper |
| Includes Installation Tool | No |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Height | 55.12 |
| Bypass Diameter | 27.68 |
| 1149 | No |
| Outlet Outside Diameter | 35.81 mm |
| Outlet Outside Diameter | 1.41 in |
| 1146 | 1.52 |
| 9844 | 1 |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Depth | 1.39 |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| Depth | 35.31 |
| Valve Outside Diameter | 1.15 in |
| Valve Outside Diameter | 29.25 mm |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.12 |
| Temperature | 71.11 |
| Height | 2.17 |
| Design | OEM |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Type | Standard |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | 160.0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 53.85 |
| 1146 | 38.61 |
| 2010 | Yes |
| 9812 | 0.65 |
| Grade Type | OEM |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| 868 | No |
| 3599 | 0 |
| Color | Silver |
| Flange Thickness | 1.52 |
| Color | Brass |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | No |
| 9812 | 16.52 |
| Number of Seals | 0 |
| 9943 | No |
| Flange Thickness | 0.06 |
| Seal Material | N/A |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| American Motors | Concord | 1980 to 1982 |
| American Motors | Eagle | 1981 to 1983 |
| American Motors | Gremlin | 1977 to 1977 |
| American Motors | Spirit | 1979 to 1982 |
| Chevrolet | Blazer | 1996 to 2005 |
| Chevrolet | C1500 Suburban | 1999 to 1999 |
| Chevrolet | C1500 | 1999 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1999 to 1999 |
| Chevrolet | Epica | 2009 to 2009 |
| Chevrolet | K1500 Suburban | 1999 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 Suburban | 1999 to 1999 |
| Chevrolet | S10 | 1996 to 2004 |
| Chevrolet | Silverado 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 | 1999 to 2013 |
| Dodge | D100 | 1978 to 1979 |
| Dodge | D150 | 1978 to 1980 |
| Dodge | D200 | 1978 to 1980 |
| Dodge | Power Ram 50 | 1983 to 1985 |
| Dodge | Ram 50 | 1983 to 1985 |
| Dodge | W150 | 1978 to 1979 |
| Dodge | W200 | 1978 to 1979 |
| Ford | Ranger | 1983 to 1987 |
| Ford | Thunderbird | 1994 to 1997 |
| GMC | C1500 Suburban | 1999 to 1999 |
| GMC | C2500 Suburban | 1999 to 1999 |
| GMC | Jimmy | 1996 to 2005 |
| GMC | K1500 Suburban | 1999 to 1999 |
| GMC | K2500 Suburban | 1999 to 1999 |
| GMC | Sierra 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 | 1999 to 2013 |
| GMC | Sonoma | 1996 to 2004 |
| Isuzu | Hombre | 1997 to 2000 |
| Isuzu | I-Mark | 1981 to 1984 |
| Isuzu | Pickup | 1983 to 1987 |
| Isuzu | Stylus | 1992 to 1992 |
| Isuzu | Trooper | 1984 to 1987 |
| Jaguar | Vanden Plas | 1982 to 1987 |
| Jaguar | XJ6 | 1978 to 1987 |
| Jeep | CJ5 | 1980 to 1983 |
| Jeep | CJ7 | 1980 to 1983 |
| Jeep | DJ5 | 1980 to 1983 |
| Jeep | Scrambler | 1981 to 1983 |
| Lincoln | Town Car | 1991 to 2002 |
| Mazda | RX-7 | 1979 to 1988 |
| Mitsubishi | Mighty Max | 1983 to 1985 |
| Nissan | 720 | 1982 to 1986 |
| Nissan | Sentra | 1983 to 1986 |
| Oldsmobile | Bravada | 1996 to 2001 |
| Plymouth | Cricket | 1971 to 1973 |
| Pontiac | Firebird | 1980 to 1981 |
| Pontiac | Sunbird | 1978 to 1978 |
| Saab | 9000 | 1986 to 1995 |
| Saab | 900 | 1979 to 1995 |
| Saab | 99 | 1977 to 1980 |
| Toyota | Pickup | 1995 to 1995 |
| Triumph | Stag | 1971 to 1973 |
| Triumph | TR7 | 1975 to 1981 |
| Volkswagen | Jetta | 2005 to 2006 |

Reviews
There are no reviews yet.