Features:
- 100% tested and calibrated
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Meets or exceeds OEM standards
- High grade stainless steel and copper construction
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Outlet Outside Diameter | 1.44 in |
| Temperature | 180.0 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Color | Silver |
| Color | Brass |
| Number of Seals | 0 |
| Includes Installation Tool | No |
| Depth | 1.39 |
| Depth | 35.31 |
| Type | Standard |
| Flange Thickness | 0.06 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Flange Thickness | 1.52 |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| Gasket Or Seal Included | No |
| 9844 | 1 |
| Seal Material | N/A |
| 9812 | 16.52 |
| 1149 | No |
| 1146 | 38.61 |
| 9812 | 0.65 |
| 1146 | 1.52 |
| 10522 | No |
| Valve Outside Diameter | 1.15 in |
| Valve Outside Diameter | 29.25 mm |
| 868 | No |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Outlet Outside Diameter | 36.576 mm |
| Sealing Flange Outside Diameter | 53.85 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.12 |
| Design | OEM |
| Grade Type | OEM |
| Material | Copper |
| Temperature | 82.22 |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| Bypass Diameter | 27.68 |
| 9943 | Yes |
| 9907 | 4.15 |
| 9852 | 1 |
| Height | 2.17 |
| Height | 55.12 |
| Material | Stainless Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Chevette | 1981 to 1986 |
| Ford | Club Wagon | 1997 to 1998 |
| Ford | Crown Victoria | 1992 to 2011 |
| Ford | E-150 Club Wagon | 2003 to 2005 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1997 to 2002 |
| Ford | E-150 Econoline | 1997 to 2002 |
| Ford | E-150 | 2002 to 2014 |
| Ford | E-250 Econoline | 1997 to 2002 |
| Ford | E-250 | 2003 to 2014 |
| Ford | E-350 Club Wagon | 2003 to 2005 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 1997 to 2002 |
| Ford | E-350 Econoline | 1997 to 2000 |
| Ford | E-350 Super Duty | 1999 to 2019 |
| Ford | Econoline Van | 2010 to 2014 |
| Ford | Econoline Wagon | 2010 to 2014 |
| Ford | Econoline | 1999 to 2006 |
| Ford | Excursion | 2000 to 2005 |
| Ford | Expedition | 1997 to 2014 |
| Ford | Explorer Sport Trac | 2007 to 2010 |
| Ford | Explorer | 2002 to 2010 |
| Ford | F-150 Heritage | 2004 to 2004 |
| Ford | F-150 | 1997 to 2014 |
| Ford | F-250 Super Duty | 1999 to 2021 |
| Ford | F-250 | 1997 to 2009 |
| Ford | F-350 Super Duty | 1999 to 2022 |
| Ford | F-350 | 1999 to 2016 |
| Ford | Grand Marquis | 1993 to 2004 |
| Ford | Lobo | 1997 to 2014 |
| Ford | Mustang | 1996 to 2010 |
| Ford | Windstar | 1996 to 1998 |
| Lincoln | Blackwood | 2002 to 2002 |
| Lincoln | Mark LT | 2006 to 2010 |
| Lincoln | Navigator | 1998 to 2014 |
| Lincoln | Town Car | 2003 to 2011 |
| Mercury | Cougar | 1994 to 1997 |
| Mercury | Grand Marquis | 1992 to 2011 |
| Mercury | Monterey | 2005 to 2006 |
| Mercury | Mountaineer | 2002 to 2010 |
| Peugeot | 405 | 1989 to 1991 |
| Pontiac | Acadian | 1981 to 1986 |

Reviews
There are no reviews yet.