Features:
- 100% tested and calibrated
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- Consistent and precise response to cooling system needs
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Height | 37.85 |
| Seal Material | N/A |
| Material | Copper |
| Grade Type | OEM |
| Material | Steel |
| Temperature | 71.11 |
| Temperature | 160.0 |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Includes Installation Tool | No |
| Number of Seals | 0 |
| Type | Standard |
| Height | 1.49 |
| 1149 | No |
| Color | Brass |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.12 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 53.85 |
| Color | Silver |
| Outlet Outside Diameter | 1.23 in |
| Outlet Outside Diameter | 31.25 mm |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Outlet Inside Diameter | 26.50 mm |
| Valve Outside Diameter | 1.15 in |
| Valve Outside Diameter | 29.28 mm |
| 10522 | No |
| 1146 | 0.63 |
| 1146 | 16.09 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| 2010 | Yes |
| Design | Naked |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| 9812 | 0.00 |
| 9812 | 0.00 |
| 9844 | 1 |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.05 |
| 9907 | 1.27 |
| 9943 | Yes |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Depth | 0.63 |
| Depth | 16.09 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Gasket Or Seal Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | Spirit | 1993 to 1993 |
| Dodge | Aspen | 1979 to 1980 |
| Dodge | B100 | 1979 to 1979 |
| Dodge | B1500 | 1997 to 1997 |
| Dodge | B200 | 1979 to 1980 |
| Dodge | B300 | 1979 to 1980 |
| Dodge | CB300 | 1979 to 1980 |
| Dodge | D100 | 1979 to 1979 |
| Dodge | D150 | 1979 to 1980 |
| Dodge | D200 | 1979 to 1980 |
| Dodge | D300 | 1979 to 1980 |
| Dodge | D350 | 1982 to 1982 |
| Dodge | Diplomat | 1979 to 1980 |
| Dodge | Magnum | 1979 to 1979 |
| Dodge | Mirada | 1980 to 1980 |
| Dodge | RD200 | 1980 to 1980 |
| Dodge | Ram 1500 Van | 1999 to 2000 |
| Dodge | Ramcharger | 1979 to 1980 |
| Dodge | St. Regis | 1979 to 1979 |
| Dodge | W150 | 1979 to 1980 |
| Dodge | W200 | 1979 to 1980 |
| Dodge | W300 | 1979 to 1980 |
| Ford | 300 | 1963 to 1963 |
| Ford | Aerostar | 1986 to 1997 |
| Ford | B-100 | 1975 to 1979 |
| Ford | Bronco | 1968 to 1996 |
| Ford | Cougar | 1985 to 1993 |
| Ford | Country Sedan | 1963 to 1972 |
| Ford | Country Squire | 1963 to 1991 |
| Ford | E-100 Econoline Club Wagon | 1979 to 1979 |
| Ford | E-100 Econoline | 1969 to 1979 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1979 to 1996 |
| Ford | E-150 Econoline | 1975 to 1996 |
| Ford | E-200 Econoline | 1969 to 1974 |
| Ford | E-250 Econoline Club Wagon | 1979 to 1982 |
| Ford | E-250 Econoline | 1975 to 1996 |
| Ford | E-300 Econoline | 1969 to 1974 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 1979 to 1996 |
| Ford | E-350 Econoline | 1975 to 1996 |
| Ford | Explorer | 1996 to 2000 |
| Ford | F-100 | 1969 to 1979 |
| Ford | F-150 | 1975 to 1997 |
| Ford | F-200 | 1986 to 1989 |
| Ford | F-250 HD | 1997 to 1997 |
| Ford | F-250 | 1972 to 1997 |
| Ford | F-350 | 1972 to 1997 |
| Ford | Fairlane | 1966 to 1967 |
| Ford | Fairmont | 1980 to 1983 |
| Ford | Freestar | 2004 to 2007 |
| Ford | Galaxie | 1963 to 1963 |
| Ford | LTD Crown Victoria | 1987 to 1991 |
| Ford | LTD | 1983 to 1986 |
| Ford | Mustang | 1987 to 2004 |
| Ford | Probe | 1990 to 1992 |
| Ford | Ranchero | 1966 to 1979 |
| Ford | Ranger | 1991 to 2008 |
| Ford | Sable | 1994 to 1995 |
| Ford | Taurus | 1986 to 2007 |
| Ford | Tempo | 1992 to 1994 |
| Ford | Thunderbird | 1984 to 1997 |
| Ford | Torino | 1968 to 1968 |
| Ford | Windstar | 1995 to 2000 |
| Lincoln | Continental | 1986 to 1994 |
| Lincoln | Mark VII | 1986 to 1992 |
| Lincoln | Town Car | 1986 to 1990 |
| Mazda | B3000 | 1994 to 2007 |
| Mercury | Capri | 1985 to 1986 |
| Mercury | Colony Park | 1987 to 1991 |
| Mercury | Cougar | 1986 to 1997 |
| Mercury | Grand Marquis | 1986 to 1991 |
| Mercury | Marquis | 1984 to 1986 |
| Mercury | Mountaineer | 1997 to 2000 |
| Mercury | Sable | 1986 to 2005 |
| Plymouth | Volare | 1979 to 1979 |
| Seat | Ibiza | 2013 to 2015 |


Reviews
There are no reviews yet.