Features:
- 100% tested and calibrated
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Outlet Outside Diameter | 1.34 in |
| Flange Thickness | 1.52 |
| Bypass Diameter | 27.68 |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| 2010 | Yes |
| Includes Installation Tool | No |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.12 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 53.85 |
| 3599 | 0 |
| Valve Outside Diameter | 29.72 mm |
| 868 | No |
| Design | OEM |
| Seal Material | Rubber |
| Color | Brass |
| Color | Silver |
| Seal Type | O-Ring |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| 8930 | Rubber |
| 9812 | 1.37 |
| 9812 | 34.79 |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| 9844 | 1 |
| Material | Steel |
| 9852 | 1 |
| Material | Copper |
| 9907 | 0.16 |
| 9907 | 4.06 |
| 9943 | Yes |
| 1146 | 1.53 |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| Number of Seals | 1 |
| Temperature | 88.89 |
| Valve Outside Diameter | 1.17 in |
| 10522 | Yes |
| Outlet Outside Diameter | 33.98 mm |
| Type | Standard |
| Depth | 1.32 |
| Temperature | 192.0 |
| 1146 | 38.86 |
| Flange Thickness | 0.06 |
| Grade Type | OEM |
| Height | 55.37 |
| Height | 2.18 |
| 1149 | No |
| Depth | 33.53 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Saab | 9-3 | 1999 to 2002 |
| Saab | 9-5 | 1999 to 2009 |
| Saab | 9000 | 1996 to 1998 |
| Saab | 900 | 1996 to 1998 |

Reviews
There are no reviews yet.