Features:
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Bypass Diameter | 1.14 |
| Temperature | 170.0 |
| Type | Standard |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Grade Type | OEM |
| Temperature | 76.67 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Color | Silver |
| Material | Copper |
| Depth | 44.96 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 55.88 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.20 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Color | Brass |
| Depth | 1.77 |
| Seal Material | N/A |
| Outlet Outside Diameter | 1.44 in |
| Outlet Outside Diameter | 36.50 mm |
| Outlet Inside Diameter | 31.00 mm |
| Valve Outside Diameter | 34.04 mm |
| Valve Outside Diameter | 1.34 in |
| Includes Installation Tool | No |
| 10522 | No |
| Design | OEM |
| 1146 | 1.73 |
| 1146 | 44.00 |
| Height | 2.44 |
| Height | 61.98 |
| 1149 | No |
| 2010 | Yes |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| Bypass Diameter | 29.00 |
| Number of Seals | 0 |
| 9812 | 0.87 |
| 9812 | 22.00 |
| 9844 | 1 |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.05 |
| 9907 | 1.27 |
| 9943 | Yes |
| Gasket Or Seal Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Prizm | 1998 to 2002 |
| Dodge | Colt | 1992 to 1992 |
| Dodge | H100 Van | 2011 to 2013 |
| Eagle | Summit | 1993 to 1996 |
| Eagle | Talon | 1995 to 1998 |
| Ford | Taurus | 1996 to 1999 |
| Lexus | ES250 | 1990 to 1991 |
| Lexus | ES300 | 1992 to 2003 |
| Lexus | ES330 | 2004 to 2006 |
| Lexus | ES350 | 2007 to 2018 |
| Lexus | HS250h | 2010 to 2012 |
| Lexus | LS400 | 1990 to 1997 |
| Lexus | RX300 | 1999 to 2003 |
| Lexus | RX330 | 2004 to 2006 |
| Lexus | RX350 | 2007 to 2015 |
| Lexus | RX400h | 2006 to 2008 |
| Lexus | RX450h | 2010 to 2015 |
| Lexus | SC400 | 1992 to 1997 |
| Mitsubishi | Eclipse | 1995 to 2011 |
| Mitsubishi | Expo LRV | 1993 to 1994 |
| Mitsubishi | Expo | 1993 to 1995 |
| Mitsubishi | Galant | 1993 to 2011 |
| Mitsubishi | Lancer | 2004 to 2005 |
| Mitsubishi | Mighty Max | 1994 to 1994 |
| Mitsubishi | Outlander | 2004 to 2006 |
| Pontiac | Vibe | 2003 to 2010 |
| Scion | tC | 2005 to 2016 |
| Scion | xB | 2008 to 2015 |
| Scion | xD | 2008 to 2013 |
| Toyota | 4Runner | 1996 to 2002 |
| Toyota | Avalon | 1995 to 2018 |
| Toyota | Camry | 1988 to 2017 |
| Toyota | Celica | 1990 to 2005 |
| Toyota | Corolla | 1998 to 2019 |
| Toyota | Hiace | 2015 to 2015 |
| Toyota | Highlander | 2001 to 2019 |
| Toyota | MR2 Spyder | 2000 to 2005 |
| Toyota | MR2 | 1991 to 1995 |
| Toyota | Matrix | 2003 to 2014 |
| Toyota | RAV4 | 2001 to 2018 |
| Toyota | Sienna | 1998 to 2020 |
| Toyota | Solara | 1999 to 2008 |
| Toyota | T100 | 1995 to 1998 |
| Toyota | Tacoma | 1995 to 2004 |
| Toyota | Tundra | 2000 to 2004 |
| Toyota | Venza | 2009 to 2016 |

Reviews
There are no reviews yet.