Features:
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
- High grade stainless steel and copper construction
- Consistent and precise response to cooling system needs
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Outlet Outside Diameter | 1.43 in |
| Bypass Diameter | 27.68 |
| Height | 52.07 |
| Height | 2.05 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.2 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 55.88 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Depth | 1.38 |
| Includes Installation Tool | No |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| 9943 | Yes |
| 9907 | 1.27 |
| 9907 | 0.05 |
| 9852 | 1 |
| 9844 | 1 |
| 9812 | 34.03 |
| 9812 | 1.34 |
| Material | Copper |
| 868 | No |
| Material | Stainless Steel |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| 1149 | No |
| 1146 | 36.58 |
| 1146 | 1.44 |
| 10522 | No |
| Valve Outside Diameter | 1.35 in |
| Valve Outside Diameter | 34.29 mm |
| Outlet Inside Diameter | 30.734 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.21 in |
| Outlet Outside Diameter | 36.322 mm |
| Design | OEM |
| Type | Standard |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Grade Type | OEM |
| Temperature | 180.0 |
| Depth | 35.052 |
| Temperature | 82.22 |
| Color | Silver |
| Color | Brass |
| Number of Seals | 0 |
| Seal Material | N/A |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Dodge | Van 1000 | 2008 to 2009 |
| Lexus | GS300 | 1993 to 2005 |
| Lexus | IS300 | 2001 to 2005 |
| Lexus | SC300 | 1992 to 2000 |
| Mitsubishi | Lancer | 2009 to 2015 |
| Mitsubishi | Outlander | 2008 to 2010 |
| Scion | xA | 2004 to 2006 |
| Scion | xB | 2004 to 2006 |
| Toyota | 4Runner | 1996 to 2010 |
| Toyota | Echo | 2000 to 2005 |
| Toyota | Hiace | 2006 to 2019 |
| Toyota | Hilux | 2004 to 2014 |
| Toyota | Previa | 1991 to 1997 |
| Toyota | Prius | 2001 to 2009 |
| Toyota | Supra | 1993 to 1998 |
| Toyota | T100 | 1994 to 1998 |
| Toyota | Tacoma | 1995 to 2016 |
| Toyota | Yaris R | 2016 to 2016 |
| Toyota | Yaris | 2004 to 2018 |

Reviews
There are no reviews yet.