Features:
- Professional quality
- Works with MT-300 pressure tester
- Machined metal construction
- Tests coolant caps
Tester adapter for the MT-300 cooling system pressure testers. Professional grade test equipment to ensure an automotive cooling system is operating at the correct pressure. Made from high quality materials to ensure durability. Designed to test automotive coolant caps.
Atributes:
| Thread Size | 0.25 in |
| Attachment Type | Twist On |
| Color | Black |
| Fittings Included | No |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Neck Diameter | 0.20 in |
| Height | 17.00 in |
| Hose Included | Yes |
| Material | Plastic, Metal, Rubber |



Reviews
There are no reviews yet.