Features:
- Consistent and precise response to cooling system needs
- 100% tested and calibrated
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Sealing Flange Outside Diameter | 63.75 |
| Temperature | 82.22 |
| 1146 | 40.89 |
| 1146 | 1.61 |
| 10522 | No |
| Color | Brass |
| 1149 | No |
| 2010 | Yes |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.51 |
| 3599 | 0 |
| Grade Type | OEM |
| Includes Installation Tool | No |
| Gasket Or Seal Included | No |
| 9852 | 1 |
| Valve Outside Diameter | 20.32 mm |
| Depth | 1.55 |
| 9844 | 1 |
| Color | Silver |
| 9812 | 42.16 |
| 9812 | 1.66 |
| Material | Copper |
| Material | Stainless Steel |
| Outlet Outside Diameter | 1.72 in |
| Number of Seals | 0 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Seal Material | N/A |
| 868 | No |
| Outlet Inside Diameter | 1.48 in |
| Outlet Inside Diameter | 37.59 mm |
| Height | 2.3 |
| Height | 58.42 |
| 9943 | Yes |
| Design | OEM |
| Depth | 39.37 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Flange Thickness | 0.06 |
| Bypass Diameter | 29.97 |
| Bypass Diameter | 1.18 |
| 9907 | 1.27 |
| Outlet Outside Diameter | 43.69 mm |
| Flange Thickness | 1.52 |
| Type | Standard |
| 9907 | 0.05 |
| Temperature | 180.0 |
| Valve Outside Diameter | 0.80 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Acura | CL | 1997 to 1997 |
| Acura | Legend | 1991 to 1995 |
| Acura | NSX | 1991 to 1998 |
| Acura | RDX | 2013 to 2015 |
| Acura | RL | 1996 to 1996 |
| Acura | TL | 1995 to 1999 |
| Acura | Vigor | 1992 to 1994 |
| Chrysler | Cirrus | 1995 to 2000 |
| Chrysler | Sebring | 1996 to 2005 |
| Dodge | Avenger | 1995 to 2000 |
| Dodge | Stratus | 1995 to 2005 |
| Honda | Odyssey | 2013 to 2013 |
| Hyundai | Santa Fe | 2001 to 2009 |
| Hyundai | Sonata | 1999 to 2005 |
| Hyundai | Tiburon | 2003 to 2008 |
| Hyundai | Tucson | 2005 to 2009 |
| Hyundai | XG300 | 2001 to 2001 |
| Hyundai | XG350 | 2002 to 2005 |
| INFINITI | FX45 | 2003 to 2008 |
| INFINITI | FX50 | 2009 to 2013 |
| INFINITI | M45 | 2003 to 2010 |
| INFINITI | M56 | 2011 to 2013 |
| INFINITI | Q45 | 2002 to 2006 |
| INFINITI | Q70 | 2014 to 2015 |
| INFINITI | Q70L | 2015 to 2015 |
| INFINITI | QX56 | 2004 to 2013 |
| INFINITI | QX70 | 2014 to 2014 |
| INFINITI | QX80 | 2014 to 2016 |
| Kia | Amanti | 2004 to 2006 |
| Kia | Magentis | 2001 to 2010 |
| Kia | Optima | 2001 to 2010 |
| Kia | Rondo | 2007 to 2012 |
| Kia | Sedona | 2002 to 2005 |
| Kia | Sorento | 2003 to 2006 |
| Kia | Sportage | 2005 to 2010 |
| Lexus | GS400 | 1998 to 2000 |
| Lexus | GS430 | 2001 to 2007 |
| Lexus | GX470 | 2003 to 2009 |
| Lexus | LS400 | 1998 to 2000 |
| Lexus | LS430 | 2001 to 2006 |
| Lexus | LX450 | 1996 to 1997 |
| Lexus | LX470 | 1998 to 2007 |
| Lexus | SC400 | 1998 to 2000 |
| Lexus | SC430 | 2002 to 2010 |
| Mitsubishi | Diamante | 1993 to 2004 |
| Mitsubishi | Eclipse | 2000 to 2012 |
| Mitsubishi | Endeavor | 2004 to 2011 |
| Mitsubishi | Galant | 2000 to 2009 |
| Mitsubishi | L200 | 2008 to 2017 |
| Mitsubishi | Montero Sport | 1997 to 2022 |
| Mitsubishi | Montero | 1994 to 2006 |
| Mitsubishi | Outlander | 2007 to 2020 |
| Nissan | Armada | 2005 to 2020 |
| Nissan | Cabstar | 2008 to 2015 |
| Nissan | Frontier | 2016 to 2016 |
| Nissan | NP300 | 2017 to 2019 |
| Nissan | NV1500 | 2016 to 2016 |
| Nissan | NV2500 | 2012 to 2017 |
| Nissan | NV350 Urvan | 2016 to 2018 |
| Nissan | NV3500 | 2012 to 2017 |
| Nissan | Pathfinder Armada | 2004 to 2004 |
| Nissan | Pathfinder | 2008 to 2012 |
| Nissan | TITAN | 2004 to 2015 |
| Toyota | 4Runner | 2003 to 2009 |
| Toyota | Land Cruiser | 1993 to 2007 |
| Toyota | Sequoia | 2001 to 2009 |
| Toyota | Tundra | 2000 to 2009 |
| Volvo | S80 | 2007 to 2010 |
| Volvo | XC90 | 2005 to 2011 |

Reviews
There are no reviews yet.