Features:
- 100% tested and calibrated
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- High grade stainless steel and copper construction
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Outlet Outside Diameter | 43.43 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.46 in |
| Outlet Inside Diameter | 37.08 mm |
| 10522 | No |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Includes Installation Tool | No |
| Material | Copper |
| 2010 | Yes |
| Seal Material | N/A |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| 9812 | 1.58 |
| Material | Stainless Steel |
| 9943 | Yes |
| 9812 | 40.13 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| 1149 | No |
| Bypass Diameter | 1.38 |
| 1146 | 41.40 |
| Color | Brass |
| Type | Standard |
| Bypass Diameter | 35.05 |
| 1146 | 1.63 |
| Color | Silver |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| Height | 58.17 |
| Height | 2.29 |
| Valve Outside Diameter | 0.80 in |
| Valve Outside Diameter | 20.32 mm |
| Grade Type | OEM |
| 9844 | 1 |
| Depth | 1.58 |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.05 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Design | OEM |
| Depth | 40.13 |
| Temperature | 180.0 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Temperature | 82.22 |
| 9907 | 1.27 |
| Number of Seals | 0 |
| Outlet Outside Diameter | 1.71 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Contour | 1995 to 2000 |
| Ford | Courier | 2001 to 2012 |
| Ford | Edge | 2007 to 2018 |
| Ford | Escape | 2001 to 2012 |
| Ford | Explorer | 2011 to 2019 |
| Ford | Fiesta Ikon | 2002 to 2015 |
| Ford | Fiesta | 1998 to 2009 |
| Ford | Five Hundred | 2005 to 2007 |
| Ford | Flex | 2009 to 2019 |
| Ford | Freestyle | 2005 to 2007 |
| Ford | Fusion | 2006 to 2012 |
| Ford | Ikon | 2003 to 2007 |
| Ford | Ka | 2001 to 2008 |
| Ford | Mondeo | 2005 to 2005 |
| Ford | Mustang | 1996 to 2006 |
| Ford | Mystique | 2000 to 2000 |
| Ford | Police Interceptor Sedan | 2013 to 2019 |
| Ford | Police Interceptor Utility | 2013 to 2019 |
| Ford | Sable | 1996 to 2001 |
| Ford | Taurus X | 2008 to 2009 |
| Ford | Taurus | 1996 to 2019 |
| Jaguar | S-Type | 2000 to 2008 |
| Lincoln | Aviator | 2003 to 2005 |
| Lincoln | Continental | 2017 to 2020 |
| Lincoln | LS | 2000 to 2005 |
| Lincoln | MKS | 2009 to 2016 |
| Lincoln | MKT | 2010 to 2019 |
| Lincoln | MKX | 2007 to 2018 |
| Lincoln | MKZ | 2007 to 2016 |
| Lincoln | Zephyr | 2006 to 2006 |
| Mazda | 6 | 2003 to 2013 |
| Mazda | CX-9 | 2007 to 2015 |
| Mazda | MPV | 2000 to 2006 |
| Mazda | Tribute | 2001 to 2011 |
| Mercury | Cougar | 1999 to 2002 |
| Mercury | Mariner | 2005 to 2011 |
| Mercury | Milan | 2006 to 2011 |
| Mercury | Montego | 2005 to 2007 |
| Mercury | Mystique | 1995 to 2000 |
| Mercury | Sable | 1996 to 2009 |

Reviews
There are no reviews yet.