Features:
- Meets or exceeds OEM standards
- 100% tested and calibrated
- High grade stainless steel and copper construction
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Valve Outside Diameter | 0.80 in |
| 9943 | Yes |
| 9907 | 1.27 |
| 9907 | 0.05 |
| 9852 | 1 |
| 9844 | 1 |
| 9812 | 40.13 |
| 9812 | 1.58 |
| 868 | No |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| 1149 | No |
| 1146 | 41.40 |
| 1146 | 1.63 |
| 10522 | No |
| Valve Outside Diameter | 20.32 mm |
| Outlet Inside Diameter | 37.08 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.46 in |
| Outlet Outside Diameter | 1.71 in |
| Outlet Outside Diameter | 43.43 mm |
| Grade Type | OEM |
| Seal Material | N/A |
| Temperature | 88.89 |
| Temperature | 192.0 |
| Number of Seals | 0 |
| Height | 59.18 |
| Height | 2.33 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Depth | 2.29 |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Material | Copper |
| Includes Installation Tool | No |
| Color | Brass |
| Depth | 58.17 |
| Bypass Diameter | 1.38 |
| Design | OEM |
| Bypass Diameter | 35.05 |
| Type | Standard |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Contour | 1995 to 2000 |
| Ford | Escape | 2001 to 2007 |
| Ford | Fusion | 2006 to 2012 |
| Ford | Mustang | 1996 to 2001 |
| Ford | Mystique | 2000 to 2000 |
| Ford | Taurus | 2001 to 2005 |
| Jaguar | S-Type | 2000 to 2008 |
| Jaguar | XF | 2012 to 2012 |
| Lincoln | Continental | 1995 to 2020 |
| Lincoln | LS | 2000 to 2005 |
| Lincoln | Zephyr | 2006 to 2006 |
| Mazda | 6 | 2003 to 2008 |
| Mazda | MPV | 2000 to 2006 |
| Mazda | Tribute | 2001 to 2011 |
| Mercury | Cougar | 1999 to 2002 |
| Mercury | Marauder | 2003 to 2004 |
| Mercury | Mariner | 2005 to 2011 |
| Mercury | Milan | 2006 to 2011 |
| Mercury | Mystique | 1998 to 2000 |
| Mercury | Sable | 1996 to 2005 |

Reviews
There are no reviews yet.