Features:
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- 100% tested and calibrated
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Seal Material | Rubber |
| Outlet Inside Diameter | 1.47 in |
| Bypass Diameter | 35.05 |
| 1146 | 39.62 |
| Outlet Outside Diameter | 1.25 in |
| Outlet Outside Diameter | 31.75 mm |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| 1146 | 1.56 |
| 8930 | Rubber |
| 10522 | Yes |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| 9812 | 1.52 |
| 9812 | 38.60 |
| Color | Silver |
| Color | Brass |
| Valve Outside Diameter | 1.72 in |
| 9844 | 1 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.50 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 63.50 |
| 9852 | 1 |
| 9943 | Yes |
| Material | Steel |
| Material | Copper |
| 9907 | 0.05 |
| Temperature | 88.89 |
| Temperature | 192.0 |
| 9907 | 1.27 |
| Height | 58.17 |
| 2010 | Yes |
| Bypass Diameter | 1.38 |
| 1149 | No |
| Depth | 37.85 |
| Depth | 1.49 |
| Includes Installation Tool | No |
| Number of Seals | 1 |
| Type | Standard |
| Design | OEM |
| Seal Type | O-Ring |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Valve Outside Diameter | 43.69 mm |
| Grade Type | OEM |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Outlet Inside Diameter | 37.34 mm |
| Height | 2.29 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 300 | 2005 to 2023 |
| Chrysler | Aspen | 2007 to 2009 |
| Dodge | Challenger | 2008 to 2023 |
| Dodge | Charger | 2006 to 2023 |
| Dodge | Durango | 2004 to 2024 |
| Dodge | Magnum | 2005 to 2008 |
| Dodge | Ram 1500 | 2003 to 2010 |
| Dodge | Ram 2500 | 2003 to 2010 |
| Dodge | Ram 3500 | 2003 to 2009 |
| Jeep | Commander | 2006 to 2010 |
| Jeep | Grand Cherokee L | 2021 to 2021 |
| Jeep | Grand Cherokee | 2005 to 2022 |
| Jeep | Wrangler | 2021 to 2023 |
| Ram | 1500 Classic | 2019 to 2023 |
| Ram | 1500 | 2011 to 2023 |
| Ram | 2500 | 2011 to 2019 |
| Ram | 3500 | 2011 to 2018 |
| Ram | 4000 | 2011 to 2020 |

Reviews
There are no reviews yet.