Features:
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- Consistent and precise response to cooling system needs
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
- High grade stainless steel and copper construction
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Color | Silver |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Temperature | 203.0 |
| Temperature | 95.00 |
| Design | OEM |
| Bypass Diameter | 1.38 |
| Outlet Outside Diameter | 1.73 in |
| Outlet Inside Diameter | 1.47 in |
| Seal Material | Rubber |
| Sealing Flange Outside Diameter | 62.48 |
| Height | 2.29 |
| Outlet Inside Diameter | 37.34 mm |
| 2010 | Yes |
| Valve Outside Diameter | 35.05 mm |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Valve Outside Diameter | 1.38 in |
| 10522 | Yes |
| 1146 | 39.37 |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Number of Seals | 1 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| 8930 | Rubber |
| 9812 | 1.52 |
| 9812 | 38.60 |
| 9844 | 1 |
| Includes Installation Tool | No |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.05 |
| 9907 | 1.27 |
| 9943 | Yes |
| Grade Type | OEM |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Depth | 39.37 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.46 |
| Depth | 1.55 |
| Material | Copper |
| Material | Stainless Steel |
| 1149 | No |
| 1146 | 1.55 |
| Bypass Diameter | 35.05 |
| Type | Standard |
| Height | 58.17 |
| Color | Brass |
| Seal Type | O-Ring |
| Outlet Outside Diameter | 43.942 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 300 | 2005 to 2023 |
| Chrysler | Aspen | 2007 to 2009 |
| Dodge | Challenger | 2008 to 2023 |
| Dodge | Charger | 2006 to 2023 |
| Dodge | Durango | 2004 to 2024 |
| Dodge | Magnum | 2005 to 2008 |
| Dodge | Ram 1500 | 2003 to 2010 |
| Dodge | Ram 2500 | 2003 to 2010 |
| Dodge | Ram 3500 | 2003 to 2009 |
| Jeep | Commander | 2006 to 2010 |
| Jeep | Grand Cherokee L | 2021 to 2024 |
| Jeep | Grand Cherokee | 2005 to 2024 |
| Jeep | Grand Wagoneer | 2022 to 2023 |
| Jeep | Wagoneer | 2022 to 2023 |
| Jeep | Wrangler | 2021 to 2024 |
| Ram | 1500 Classic | 2019 to 2024 |
| Ram | 1500 | 2011 to 2024 |
| Ram | 2500 | 2011 to 2019 |
| Ram | 3500 | 2011 to 2018 |
| Ram | 4000 | 2011 to 2020 |

Reviews
There are no reviews yet.