Features:
- High grade stainless steel and copper construction
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- Meets or exceeds OEM standards
- 100% tested and calibrated
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 9907 | 7.11 |
| Color | Brass |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Number of Seals | 1 |
| Type | Standard |
| Design | OEM |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Grade Type | OEM |
| Temperature | 90.56 |
| Temperature | 195.0 |
| Depth | 24.64 |
| Depth | 0.97 |
| Seal Material | Rubber |
| Material | Copper |
| Material | Steel |
| Seal Type | O-Ring |
| Height | 1.67 |
| Height | 42.42 |
| Outlet Outside Diameter | 1.73 in |
| Outlet Outside Diameter | 44.00 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.17 in |
| Outlet Inside Diameter | 29.72 mm |
| Valve Outside Diameter | 1.24 in |
| Valve Outside Diameter | 31.50 mm |
| 10522 | Yes |
| 1146 | 1.17 |
| 1146 | 29.72 |
| 1149 | No |
| 2010 | Yes |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| 8930 | Rubber |
| 9812 | 0.00 |
| 9812 | 0.00 |
| 9844 | 1 |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.28 |
| 9943 | Yes |
| Includes Installation Tool | No |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | Aspen | 2007 to 2009 |
| Dodge | Dakota | 2000 to 2012 |
| Dodge | Durango | 2000 to 2009 |
| Dodge | Nitro | 2007 to 2011 |
| Dodge | Ram 1500 | 2002 to 2010 |
| Dodge | Ram 2500 | 2001 to 2010 |
| Jeep | Commander | 2006 to 2010 |
| Jeep | Grand Cherokee | 1999 to 2010 |
| Jeep | Liberty | 2002 to 2013 |
| Mitsubishi | Raider | 2006 to 2009 |
| Ram | 1500 | 2011 to 2013 |
| Ram | 2500 | 2011 to 2013 |
| Ram | Dakota | 2011 to 2011 |

Reviews
There are no reviews yet.