Features:
- Consistent and precise response to cooling system needs
- 100% tested and calibrated
- High grade stainless steel and copper construction
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- Meets or exceeds OEM standards
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Valve Outside Diameter | 34.29 mm |
| Valve Outside Diameter | 1.35 in |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Outlet Inside Diameter | 30.734 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.21 in |
| 868 | No |
| Includes Installation Tool | No |
| Seal Material | Rubber |
| 8930 | Rubber |
| Outlet Outside Diameter | 36.576 mm |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| 9844 | 2 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.2 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 55.88 |
| 9812 | 0.59 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Grade Type | OEM |
| Bypass Diameter | 1.18 |
| Type | Standard |
| Depth | 1.38 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| 9907 | 3.556 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| 9907 | 3.556 |
| Bypass Diameter | 29.97 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| 9943 | Yes |
| Design | OEM |
| Number of Seals | 2 |
| Temperature | 82.22 |
| Temperature | 185.0 |
| 9907 | 0.14 |
| 2010 | Yes |
| 1149 | No |
| 1146 | 36.07 |
| Temperature | 85.00 |
| Seal Type | O-Ring |
| Color | Silver |
| 1146 | 1.42 |
| 10522 | Yes |
| Color | Brass |
| Depth | 0.78 |
| Temperature | 180.0 |
| Height | 2.03 |
| 9812 | 14.986 |
| Material | Copper |
| Height | 51.56 |
| Outlet Outside Diameter | 1.44 in |
| Material | Steel |
| 3599 | 0 |
| 9852 | 2 |
| Depth | 35.052 |
| Depth | 19.812 |
| 9907 | 0.14 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Express 2500 | 2006 to 2016 |
| Chevrolet | Express 3500 | 2006 to 2016 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2001 to 2024 |
| Chevrolet | Silverado 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 3500 HD | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2001 to 2006 |
| GMC | Savana 2500 | 2006 to 2016 |
| GMC | Savana 3500 | 2006 to 2016 |
| GMC | Sierra 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2001 to 2024 |
| GMC | Sierra 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 HD | 2007 to 2023 |
| GMC | Sierra 3500 | 2001 to 2006 |
| Hummer | H1 | 2006 to 2006 |

Reviews
There are no reviews yet.