Features:
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- 100% tested and calibrated
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant.
Atributes:
| Type | Standard |
| Height | 2.56 |
| Temperature | 71.11 |
| 9812 | 46.73 |
| Color | Silver |
| Design | OEM |
| 9852 | 1 |
| 9844 | 1 |
| 1149 | No |
| 1146 | 45.47 |
| 1146 | 1.79 |
| 10522 | Yes |
| Valve Outside Diameter | 1.35 in |
| Includes Installation Tool | No |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Valve Outside Diameter | 34.29 mm |
| 9907 | 0.24 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| Outlet Inside Diameter | 30.73 mm |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Outlet Inside Diameter | 1.21 in |
| Seal Material | Rubber |
| Color | Brass |
| Outlet Outside Diameter | 1.23 in |
| 868 | No |
| Depth | 43.94 |
| Outlet Outside Diameter | 31.24 mm |
| Number of Seals | 1 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| 2010 | Yes |
| Seal Type | O-Ring |
| 9943 | Yes |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Grade Type | OEM |
| Material | Copper |
| Material | Steel |
| 9907 | 6.10 |
| 8930 | Rubber |
| 9812 | 1.84 |
| 3599 | 0 |
| Depth | 1.73 |
| Bypass Diameter | 1.46 |
| Temperature | 160.0 |
| Bypass Diameter | 37.08 |
| Height | 65.02 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | Allure | 2008 to 2009 |
| Buick | LaCrosse | 2008 to 2009 |
| Buick | Rainier | 2004 to 2006 |
| Cadillac | CTS | 2004 to 2007 |
| Cadillac | Escalade ESV | 2003 to 2006 |
| Cadillac | Escalade EXT | 2002 to 2006 |
| Cadillac | Escalade | 2002 to 2006 |
| Chevrolet | Avalanche 1500 | 2002 to 2006 |
| Chevrolet | Camaro | 1998 to 2002 |
| Chevrolet | Corvette | 1997 to 2008 |
| Chevrolet | Express 1500 | 2003 to 2006 |
| Chevrolet | Express 2500 | 2003 to 2006 |
| Chevrolet | Express 3500 | 2003 to 2006 |
| Chevrolet | Impala | 2006 to 2009 |
| Chevrolet | Monte Carlo | 2006 to 2007 |
| Chevrolet | SSR | 2003 to 2006 |
| Chevrolet | Silverado 1500 HD | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Silverado 1500 | 1999 to 2006 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Silverado 2500 | 1999 to 2009 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Sonora | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Suburban 1500 | 2000 to 2006 |
| Chevrolet | Suburban 2500 | 2000 to 2006 |
| Chevrolet | Tahoe | 2000 to 2006 |
| Chevrolet | Trailblazer EXT | 2003 to 2006 |
| Chevrolet | Trailblazer | 2006 to 2006 |
| GMC | Envoy XL | 2003 to 2006 |
| GMC | Envoy XUV | 2004 to 2005 |
| GMC | Envoy | 2005 to 2006 |
| GMC | Savana 1500 | 2003 to 2006 |
| GMC | Savana 2500 | 2003 to 2006 |
| GMC | Savana 3500 | 2003 to 2006 |
| GMC | Sierra 1500 HD | 2001 to 2006 |
| GMC | Sierra 1500 | 1999 to 2006 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2001 to 2006 |
| GMC | Sierra 2500 | 1999 to 2004 |
| GMC | Sierra 3500 | 2001 to 2006 |
| GMC | Yukon XL 1500 | 2000 to 2006 |
| GMC | Yukon XL 2500 | 2000 to 2006 |
| GMC | Yukon | 2000 to 2006 |
| Hummer | H2 | 2003 to 2006 |
| Isuzu | Ascender | 2003 to 2006 |
| Pontiac | Firebird | 1998 to 2002 |
| Pontiac | G8 | 2008 to 2009 |
| Pontiac | GTO | 2004 to 2006 |
| Pontiac | Grand Prix | 2005 to 2008 |
| Saab | 9-7x | 2005 to 2008 |

Reviews
There are no reviews yet.