Features:
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- High grade stainless steel and copper construction
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant.
Atributes:
| Temperature | 82.22 |
| Type | Standard |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Seal Type | O-Ring |
| Bypass Diameter | 40.13 |
| Bypass Diameter | 1.58 |
| Includes Installation Tool | No |
| Height | 68.58 |
| Height | 2.70 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Color | Silver |
| Color | Brass |
| Design | OEM |
| Grade Type | OEM |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Seal Material | Rubber |
| Sealing Flange Outside Diameter | 55.88 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.20 |
| 868 | No |
| 8930 | Rubber |
| 9812 | 2.12 |
| 9812 | 53.84 |
| 9844 | 1 |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.05 |
| 9907 | 1.27 |
| 9943 | Yes |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| 1149 | No |
| 1146 | 48.01 |
| 1146 | 1.89 |
| 10522 | Yes |
| Valve Outside Diameter | 1.35 in |
| Valve Outside Diameter | 34.29 mm |
| Outlet Inside Diameter | 30.734 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.21 in |
| Outlet Outside Diameter | 1.73 in |
| Outlet Outside Diameter | 43.942 mm |
| Material | Steel |
| Material | Copper |
| Depth | 48.01 |
| Depth | 1.89 |
| Number of Seals | 1 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Temperature | 180.0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | Rainier | 2007 to 2007 |
| Cadillac | CTS | 2009 to 2014 |
| Cadillac | Escalade ESV | 2007 to 2023 |
| Cadillac | Escalade EXT | 2007 to 2013 |
| Cadillac | Escalade | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Avalanche | 2007 to 2013 |
| Chevrolet | Camaro | 2010 to 2015 |
| Chevrolet | Caprice | 2011 to 2017 |
| Chevrolet | Cheyenne | 2007 to 2015 |
| Chevrolet | Colorado | 2009 to 2012 |
| Chevrolet | Corvette | 2009 to 2023 |
| Chevrolet | Express 1500 | 2007 to 2014 |
| Chevrolet | Express 2500 | 2007 to 2021 |
| Chevrolet | Express 3500 | 2007 to 2021 |
| Chevrolet | Express Pasajeros | 2009 to 2021 |
| Chevrolet | LCF 3500 | 2016 to 2020 |
| Chevrolet | SS | 2014 to 2017 |
| Chevrolet | Silverado 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 LTD | 2022 to 2022 |
| Chevrolet | Silverado 1500 | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Silverado 2500 | 2007 to 2015 |
| Chevrolet | Silverado 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 3500 HD | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2008 to 2018 |
| Chevrolet | Suburban 1500 | 2007 to 2014 |
| Chevrolet | Suburban 2500 | 2007 to 2013 |
| Chevrolet | Suburban 3500 HD | 2016 to 2019 |
| Chevrolet | Suburban | 2017 to 2023 |
| Chevrolet | Tahoe | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Trailblazer | 2007 to 2009 |
| GMC | Canyon | 2009 to 2012 |
| GMC | Envoy | 2007 to 2009 |
| GMC | Savana 1500 | 2007 to 2014 |
| GMC | Savana 2500 | 2007 to 2022 |
| GMC | Savana 3500 | 2007 to 2022 |
| GMC | Sierra 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 | 2007 to 2023 |
| GMC | Sierra 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2007 to 2023 |
| GMC | Sierra 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 HD | 2007 to 2023 |
| GMC | Sierra | 2007 to 2021 |
| GMC | Yukon XL 1500 | 2007 to 2014 |
| GMC | Yukon XL 2500 | 2007 to 2013 |
| GMC | Yukon XL | 2021 to 2023 |
| GMC | Yukon | 2007 to 2023 |
| Hummer | H2 | 2007 to 2009 |
| Hummer | H3 | 2008 to 2010 |
| Hummer | H3T | 2009 to 2010 |
| Saab | 9-7x | 2008 to 2009 |

Reviews
There are no reviews yet.