Features:
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
- Consistent and precise response to cooling system needs
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Valve Outside Diameter | 34.29 mm |
| Color | Silver |
| Material | Steel |
| Color | Brass |
| 9943 | Yes |
| 9907 | 1.27 |
| 9907 | 0.05 |
| 9852 | 1 |
| 9844 | 1 |
| 9812 | 53.84 |
| 9812 | 2.12 |
| 8930 | Rubber |
| 868 | No |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| 1149 | No |
| Outlet Inside Diameter | 1.21 in |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Bypass Diameter | 40.13 |
| Bypass Diameter | 1.58 |
| Outlet Outside Diameter | 1.45 in |
| Height | 68.58 |
| Temperature | 187.0 |
| Seal Type | O-Ring |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Temperature | 86.11 |
| Type | Standard |
| Number of Seals | 1 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.2 |
| Design | OEM |
| Grade Type | OEM |
| Sealing Flange Outside Diameter | 55.88 |
| Outlet Outside Diameter | 36.83 mm |
| Depth | 1.89 |
| Outlet Inside Diameter | 30.734 mm |
| Height | 2.7 |
| Depth | 48.01 |
| 10522 | Yes |
| Material | Copper |
| 1146 | 1.89 |
| Includes Installation Tool | No |
| 1146 | 48.01 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Seal Material | Rubber |
| Valve Outside Diameter | 1.35 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | Rainier | 2007 to 2007 |
| Cadillac | CTS | 2009 to 2014 |
| Cadillac | Escalade ESV | 2007 to 2023 |
| Cadillac | Escalade EXT | 2007 to 2013 |
| Cadillac | Escalade | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Avalanche | 2007 to 2013 |
| Chevrolet | Camaro | 2010 to 2015 |
| Chevrolet | Caprice | 2011 to 2017 |
| Chevrolet | Cheyenne | 2007 to 2020 |
| Chevrolet | Colorado | 2009 to 2012 |
| Chevrolet | Corvette | 2009 to 2023 |
| Chevrolet | Express 1500 | 2007 to 2014 |
| Chevrolet | Express 2500 | 2007 to 2021 |
| Chevrolet | Express 3500 | 2007 to 2021 |
| Chevrolet | Express Cargo | 2009 to 2019 |
| Chevrolet | Express Pasajeros | 2009 to 2021 |
| Chevrolet | LCF 3500 | 2016 to 2023 |
| Chevrolet | SS | 2014 to 2017 |
| Chevrolet | Silverado 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 LTD | 2022 to 2022 |
| Chevrolet | Silverado 1500 | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2007 to 2024 |
| Chevrolet | Silverado 2500 | 2007 to 2015 |
| Chevrolet | Silverado 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 3500 HD | 2007 to 2024 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2008 to 2018 |
| Chevrolet | Suburban 1500 | 2007 to 2014 |
| Chevrolet | Suburban 2500 | 2007 to 2013 |
| Chevrolet | Suburban 3500 HD | 2016 to 2019 |
| Chevrolet | Suburban | 2014 to 2023 |
| Chevrolet | Tahoe | 2007 to 2023 |
| Chevrolet | Trailblazer | 2007 to 2009 |
| GMC | Canyon | 2009 to 2012 |
| GMC | Envoy | 2007 to 2009 |
| GMC | Savana 1500 | 2007 to 2014 |
| GMC | Savana 2500 | 2007 to 2022 |
| GMC | Savana 3500 | 2007 to 2022 |
| GMC | Sierra 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 | 2007 to 2023 |
| GMC | Sierra 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2007 to 2024 |
| GMC | Sierra 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 HD | 2007 to 2023 |
| GMC | Sierra | 2007 to 2021 |
| GMC | Yukon XL 1500 | 2007 to 2014 |
| GMC | Yukon XL 2500 | 2007 to 2013 |
| GMC | Yukon XL | 2021 to 2023 |
| GMC | Yukon | 2007 to 2023 |
| Hummer | H2 | 2007 to 2009 |
| Hummer | H3 | 2008 to 2010 |
| Hummer | H3T | 2009 to 2010 |
| Saab | 9-7x | 2008 to 2009 |

Reviews
There are no reviews yet.