Features:
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
- Locking technology prevents costly engine damage
- Exclusive, patented design
- Manufactured with the highest quality materials from an OE supplier.
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Gasket Or Seal Included | No |
| Type | Fail-Safe |
| Grade Type | OEM |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 45.97 |
| Outlet Outside Diameter | 30.99 mm |
| Flange Thickness | 0.068 |
| Color | Gold |
| Outlet Outside Diameter | 1.22 in |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Outlet Inside Diameter | 26.416 mm |
| Material | Copper |
| 10522 | No |
| Material | Steel |
| 1146 | 1.05 |
| 1146 | 26.67 |
| 1149 | No |
| 2010 | Yes |
| 3599 | 0 |
| Flange Thickness | 1.73 |
| 868 | No |
| 9812 | 0.00 |
| 9812 | 0.00 |
| 9844 | 1 |
| 9852 | 0 |
| Height | 38.10 |
| Height | 1.50 |
| 9907 | 0.05 |
| Temperature | 180 |
| Temperature | 82.22 |
| Design | OEM |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | No |
| Depth | 0.79 |
| Depth | 20.066 |
| Color | Silver |
| 9907 | 1.27 |
| 9943 | No |
| Color | Brass |
| Number of Seals | 0 |
| Seal Material | N/A |
| Includes Installation Tool | No |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Bypass Diameter | 0.00 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 1.81 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Chevette | 1976 to 1987 |
| Chrysler | Daytona | 1984 to 1993 |
| Chrysler | Dynasty | 1988 to 1992 |
| Chrysler | E Class | 1983 to 1984 |
| Chrysler | Imperial | 1990 to 1992 |
| Chrysler | Laser | 1984 to 1986 |
| Chrysler | LeBaron | 1982 to 1994 |
| Chrysler | New Yorker | 1983 to 1992 |
| Chrysler | Phantom | 1988 to 1994 |
| Chrysler | Shadow | 1989 to 1994 |
| Chrysler | Spirit | 1990 to 1995 |
| Chrysler | Town & Country | 1982 to 1992 |
| Chrysler | Volare | 1984 to 1988 |
| Dodge | 400 | 1982 to 1983 |
| Dodge | 600 | 1983 to 1988 |
| Dodge | Aries | 1981 to 1989 |
| Dodge | Caravan | 1984 to 1995 |
| Dodge | Charger | 1983 to 1987 |
| Dodge | Dakota | 1987 to 1995 |
| Dodge | Dart | 1982 to 1989 |
| Dodge | Daytona | 1984 to 1993 |
| Dodge | Dynasty | 1988 to 1993 |
| Dodge | Grand Caravan | 1987 to 1992 |
| Dodge | Lancer | 1985 to 1989 |
| Dodge | Magnum | 1983 to 1988 |
| Dodge | Mini Ram | 1984 to 1988 |
| Dodge | Omni | 1981 to 1990 |
| Dodge | Rampage | 1982 to 1984 |
| Dodge | Shadow | 1987 to 1994 |
| Dodge | Spirit | 1989 to 1995 |
| Plymouth | Acclaim | 1989 to 1995 |
| Plymouth | Caravelle | 1983 to 1988 |
| Plymouth | Expo | 1987 to 1989 |
| Plymouth | Grand Voyager | 1987 to 1992 |
| Plymouth | Horizon | 1981 to 1990 |
| Plymouth | Reliant | 1981 to 1989 |
| Plymouth | Scamp | 1983 to 1983 |
| Plymouth | Sundance | 1987 to 1994 |
| Plymouth | TC3 | 1981 to 1982 |
| Plymouth | Turismo 2.2 | 1984 to 1986 |
| Plymouth | Turismo | 1983 to 1987 |
| Plymouth | Voyager | 1984 to 1995 |
| Pontiac | Acadian | 1979 to 1987 |
| Pontiac | T1000 | 1981 to 1987 |

Reviews
There are no reviews yet.