Features:
- Meets or exceeds OEM standards
- Manufactured with the highest quality materials from an OE supplier.
- Locking technology prevents costly engine damage
- 100% tested and calibrated
- Exclusive, patented design
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 9907 | 1.27 |
| Number of Seals | 0 |
| Outlet Inside Diameter | 1.46 in |
| Material | Copper |
| Material | Stainless Steel |
| Outlet Inside Diameter | 37.08 mm |
| Valve Outside Diameter | 0.80 in |
| Valve Outside Diameter | 20.32 mm |
| 10522 | No |
| 1146 | 1.63 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Height | 2.29 |
| Height | 58.17 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Grade Type | OEM |
| Bypass Diameter | 35.05 |
| 9943 | Yes |
| 9907 | 0.05 |
| 9852 | 1 |
| Depth | 40.13 |
| 9844 | 1 |
| 9812 | 40.13 |
| Depth | 1.58 |
| 9812 | 1.58 |
| 868 | No |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| 1149 | No |
| Design | OEM |
| 1146 | 41.40 |
| Outlet Outside Diameter | 1.72 in |
| Outlet Outside Diameter | 43.688 mm |
| Seal Material | N/A |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| Color | Silver |
| Color | Brass |
| Color | Gold |
| Temperature | 192.0 |
| Temperature | 88.89 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Bypass Diameter | 1.38 |
| Type | Fail-Safe |
| Includes Installation Tool | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Contour | 1995 to 2000 |
| Ford | Escape | 2001 to 2007 |
| Ford | Fusion | 2006 to 2012 |
| Ford | Mustang | 1996 to 2001 |
| Ford | Mystique | 2000 to 2000 |
| Ford | Taurus | 2001 to 2005 |
| Jaguar | S-Type | 2000 to 2008 |
| Lincoln | Continental | 1995 to 2002 |
| Lincoln | LS | 2000 to 2005 |
| Lincoln | Zephyr | 2006 to 2006 |
| Mazda | 6 | 2003 to 2008 |
| Mazda | MPV | 2000 to 2006 |
| Mazda | Tribute | 2001 to 2011 |
| Mercury | Cougar | 1999 to 2002 |
| Mercury | Marauder | 2003 to 2004 |
| Mercury | Mariner | 2005 to 2011 |
| Mercury | Milan | 2006 to 2011 |
| Mercury | Mystique | 1998 to 2000 |
| Mercury | Sable | 1996 to 2005 |

Reviews
There are no reviews yet.