Features:
- Consistent and precise response to cooling system needs
- 100% tested and calibrated
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 9844 | 1 |
| Temperature | 90.00 |
| Height | 2.14 |
| Number of Seals | 1 |
| 9907 | 1.27 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Height | 54.36 |
| 9812 | 1.42 |
| Depth | 1.45 |
| 9852 | 1 |
| Material | Copper |
| Temperature | 194.0 |
| Valve Outside Diameter | 0.80 in |
| Valve Outside Diameter | 20.32 mm |
| Includes Installation Tool | No |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Seal Type | O-Ring |
| Type | Standard |
| Design | OEM |
| 8930 | Rubber |
| Flange Thickness | 1.27 |
| 868 | No |
| 9943 | Yes |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Seal Material | Rubber |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Depth | 36.83 |
| 1149 | No |
| Outlet Outside Diameter | 1.29 in |
| 10522 | Yes |
| 9812 | 36.06 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 56.13 |
| Grade Type | OEM |
| 1146 | 1.5 |
| 9907 | 0.05 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.21 |
| Bypass Diameter | 28.95 |
| Color | Silver |
| Bypass Diameter | 1.14 |
| Color | Brass |
| Outlet Outside Diameter | 32.77 mm |
| Material | Steel |
| 1146 | 38.10 |
| Outlet Inside Diameter | 1.21 in |
| Outlet Inside Diameter | 30.734 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Mitsubishi | Lancer | 2011 to 2017 |
| Mitsubishi | Outlander PHEV | 2018 to 2020 |
| Mitsubishi | Outlander Sport | 2011 to 2021 |
| Mitsubishi | Outlander | 2011 to 2020 |
| Mitsubishi | RVR | 2011 to 2017 |
| Scion | FR-S | 2013 to 2016 |
| Subaru | BRZ | 2013 to 2020 |
| Subaru | Crosstrek | 2016 to 2021 |
| Subaru | Forester | 2011 to 2023 |
| Subaru | Impreza | 2012 to 2023 |
| Subaru | Legacy | 2013 to 2019 |
| Subaru | Outback | 2013 to 2019 |
| Subaru | XV Crosstrek | 2013 to 2015 |
| Toyota | 86 | 2017 to 2020 |

Reviews
There are no reviews yet.