Features:
- Constructed from high- quality, heat-resistant materials for long-life durability
- Designed for optimum fit
- Meets or exceeds all OEM specifications
- Important replacement item to pass inspection in certain states
Effectively prevent diesel exhaust fluid from leaking or spilling through the filler neck. Essential for helping to keep pollutants out of the environment. Replacement restores the diesel emissions fluid system to proper operation.
Atributes:
| Thread Diameter | 1.77 in |
| Cam Type | Threaded |
| Shell Diameter | 2.55 |
| Thread Type | Medium |
| Color | Blue |
| Shell Diameter | 64.77 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Indicator Markings Colour | White |
| Material | Plastic |
| Height | 2.29 in |
| Inside Diameter | 57.91 |
| 9838 | 2.02 |
| Locking | No |
| Cap Type | Screw On |
| Vented | Yes |
| 3156 | Male |
| Cap Depth | 11.94 |
| Thread Diameter | 44.96 mm |
| Indicator Markings | Yes |
| 9838 | 51.31 |
| Attachment Type | Screw On |
| 6993 | Yes |
| Grade Type | OEM |
| Cap Depth | 0.47 |
| Inside Diameter | 2.28 |




Reviews
There are no reviews yet.