Features:
- Adhesive backed gaskets reduce installation time and ensure proper alignment
- Meets or exceeds all OEM standards
- High quality materials used for increased strength and durability
Gaskets are made from high quality materials suitable for resistance to high temperatures and engine coolant to maintain a good seal. On adhesive backed gaskets, the backing reduces installation time by ensuring proper alignment and ease of installation. Thermostat seals are precision designed and made from high quality rubber products ensuring an accurate fit and durability for a long lasting seal.
Atributes:
| Type | Thermostat Seal |
| Outside Diameter | 1.45 in |
| Outside Diameter | 1.45 |
| Outside Diameter | 36.83 |
| Inside Diameter | 25.91 |
| Inside Diameter | 1.02 |
| Thickness | 4.11 |
| Thickness | 0.162 |
| Material | Rubber |
| Inside Diameter | 1.02 in |
| Number Of Bolt Holes | 0 |
| Style | Molded |
| Thickness | 0.16 in |
| Material | Rubber |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | Riviera | 1988 to 1990 |
| Oldsmobile | 98 | 1988 to 1990 |
| Oldsmobile | Delta 88 | 1988 to 1990 |
| Oldsmobile | Toronado | 1986 to 1990 |
| Pontiac | Bonneville | 1988 to 1991 |

Reviews
There are no reviews yet.