Features:
- Provides proper seal to ensure leak prevention
- Stops engine blow by
- Meets all OEM specifications
- High quality construction
Manufactured from high quality components by an OE Supplier. Proper fit and sealing prevents oil loss. Designed to OEM specifications. High quality finish is designed to compliment the engine compartment appearance.
Atributes:
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Vented | No |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Cam Type | Twist-Lock |
| Shape | Round |
| Width | 66.80 |
| Length | 571.50 |
| Width | 2.63 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Plastic, Metal, Rubber |
| Shell Diameter | 66.80 |
| 9838 | 36.83 |
| 9838 | 1.45 |
| Color | Silver, Black |
| Mounting Type | Twist-Lock |
| Height | 571.50 |
| Shell Diameter | 2.63 |
| Height | 22.50 |
| Thread Diameter | 1.45 in |
| Thread Diameter | 36.83 mm |
| Width | 2.47 in |
| Type | Standard |
| Length | 22.50 |
| Pressure Rating (PSI) | NA |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Beretta | 1989 to 1991 |
| Oldsmobile | Cutlass Calais | 1988 to 1991 |
| Oldsmobile | Cutlass Supreme | 1990 to 1991 |
| Pontiac | Grand Am | 1988 to 1991 |
| Pontiac | Grand Prix | 1990 to 1991 |

Reviews
There are no reviews yet.