Features:
- 100% tested and calibrated
- High grade stainless steel and copper construction
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Meets or exceeds OEM standards
Manufactured to the highest OEM quality standards by an OE Supplier, using proprietary material to stand up to even the most demanding automotive cooling systems. Thermostat, temp sensors, seal and housing included. Thermal shock validated and 100% leak tested.
Atributes:
| 655 | O-Ring |
| Mounting Hardware Included | No |
| Bleeder Hole | Yes |
| 9814 | 1.1 |
| Flange Thickness | .04 |
| Inlet Inside Diameter | 1.56 |
| Sensor Included | Yes |
| 3693 | 87.38 |
| Flange Thickness | 1.02 |
| Inlet Inside Diameter | 1.13 |
| 3693 | 63.50 |
| Color | Black |
| 708 | 1.00 |
| Inlet Inside Diameter | 2.09 |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| Gasket Or Seal Material | Rubber |
| Material | Steel, Plastic, Rubber |
| Height Between Flanges | 1.29 in |
| Jiggle Pin Included | Yes |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Gasket Quantity | 0 |
| 708 | 25.40 |
| Height | 6.50 in |
| Flange Diameter (With Seal) | 1.00 in |
| Gasket or Seal Pre-Installed | Yes |
| Outlet Port Outside Diameter | 9.65 |
| Outlet Port Outside Diameter | 23.88 |
| Outlet Port Outside Diameter | 36.58 |
| Outlet Port Outside Diameter | 0.38 |
| Outlet Port Outside Diameter | 0.94 |
| Outlet Port Outside Diameter | 1.44 |
| Outlet Port Outside Diameter | 0.36 |
| Outlet Port Outside Diameter | 0.36 |
| Temperature | 82.22 |
| Outlet Port Outside Diameter | 0.91 |
| Outlet Port Outside Diameter | 0.91 |
| Outlet Port Outside Diameter | 1.46 |
| Outlet Port Outside Diameter | 1.44 |
| 3693 | 2.50 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Mounting Hole Diameter | 0.44 |
| 3693 | 3.44 |
| Temperature | 180 |
| Height from Flange to Top of Bridge | 1.29 in |
| Mounting Depth From Flange | 1.35 in |
| 9450 | Mechanical |
| Outlet Port Quantity | 6 |
| 2126 | Disk |
| Seal Quantity | 2 |
| 2010 | Yes |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Hyundai | Sonata | 2009 to 2010 |
| Kia | Optima | 2009 to 2010 |
| Kia | Rondo | 2009 to 2010 |

Reviews
There are no reviews yet.